Kuumlaine Ungaris...

Sulev Nurme - maastikuarhitekt

   Marsruudi kaart | Slovakkia-Ungari 1996 | Ungari 2000 | Ungari 2006 | Lisalugemist |  Tagasi (reisimine)

 


 

Proloog

Järgmine

 

Ungari-Slovakkia 6 - 17. juuli 2023

 

Slovakkia...

 

Suvi on otsa saamas, mistap on igati mõistlik juulikuus Ungaris-Slovakkias tehtud märkmed reisipäevikuks seada. Taas – alustasin seda kirjatööd juba õhtuti hotellitubades, ent lõpetamine on veninud nagu sellega kipub olema. Aga mis siis – iga mööduva päevaga on mälestuste detailid küll tuhmimad, aga head mälestused lähevad vaid paremaks, mäed kõrgemaks, veinid maitsvamaks ja sõbrad toredamaks.


Kui eelmise sügise Madeira-elamus sai teoks kahe noorema tütre seltsis, siis seekord veetsime ca 3900 km ühes autos kahe vanema tütrega. Nagu mu käimistega kipub olema, nii ka seekord – idee Ungarisse minna sündis üsna juhuslikult. Reisimõtte käis välja ent suve algul vana hea reisikambajõmm Mati, kes ühel koosviibimisel rääkis, et plaanivad teha perega juulis pisikese ringsõidu Ungaris. Neil oleks rendikas vaba koht – kas keegi meie perest näiteks kaasa tulla ei tahaks. Selgus, et tegelikult oleks meilt huvilisi võib-olla rohkem, aga et kuipalju ja kas ikka lõpuks on, siis lennukipileteid ei ostetud ja nii sündis lõplik otsus minekuks alles paar päeva enne seda, kui Mati pere Riias lennukisse istus. Muidugi selleks ajaks enam lennukipileteid (mõistliku hinnaga) saada ei olnud ning nii startisime hoopis 6.07. hommikupoolikul autoga Tartust teadmisega, et kohtume teistega paar päeva hiljem kunagi õhtupoolikul kusagil Budapesti vanalinnas.
 

Niisiis...
 

Fotod: Sulev Nurme, Annike Nurme, Liisa Nurme

 

Presidendiloss

| Üles |


| Üles |


 

06.07.2023. 23:15. Villa Jachtowa. Augustow
Järgmine  |  Proloog  |  Üles

 

Augustow

| Üles |

 

sIstun tänaõhtuse mereteemalise külalistemaja sini-valge värvilises avaras toas voodil ning proovin paari sõnaga möödunud päeva kokku võtta. Tuba on äge, rannatemaatika tunduks isegi jabur, ent mõnesaja meetri kaugusel, männituka taga, asub järv - seega vähemalt põhimõtteliselt on kõik loogiline. Tänane öömaja on ääretult vaikne ja hubane, ainsaks etteheiteks on vaid, et aknaid ei saa avada; õhtul söömast tagasi jalutades puhus mõnus lõunatuuleke, mis levitas mändide ja suve lõhna...


Startisime Tartust peaaegu kokkulepitud ajal poole üheteistkümne ringis. Kiire peatus Rõngu pagaris, et osta head-paremat teele kaasa ning kohustuslik peatus-tankimine Valga Statoilis. Viimane on oluline kahel põhjusel: esiteks toob seal peatumine alati reisiks hea õnne ning teiseks – mingi vaid Circle K-le teadaoleva loogika järgi müüakse seal hetkeseisus Eesti odavaimat kütust. Mõru pillina tuleb muidugi tõdeda, et kuigi Valgas oli liiter ekstreemselt odav, siis tänase kogemuse põhjal võib öelda, et Lätis-Leedus on kütus Eestist odavam. Küll mitte tapvalt, kuid siiski.


Läti läks vihmasajus ning ühe pisipeatusega. Samas ei saa öelda, et Läti ots kulgenuks liiga kiiresti: Murjanis sitsisime pikalt järjekorras – lõpuks selgus, et tee-ehitajatel foor ei töötanud; peale veerandtunnilist seismist punase tule taga lendas kohale kollaste vilkurite saatel kiivristatud närviline sell, kes lõpuks hakkas raadiosaatjaga elu korraldama. Ka Riia ringil sattusime üsna tüütusse seisakusse – teeremont ning foorid! Ja siis veel loomulikult staud Bauska ringristmikul – pole viimastel aastatel vist kunagi sealt alla 10 minuti läbi mahtunud.


Leedu algus oli üsna konarlik – rööpasse sõidetud tee, millele annavad ärritavat lisa lõputud 70-ne peale piiratud ristmikud, millelt läbi sõites ei saa kunagi aru, millal need piirangud läbi saavad. Eks ole saanud varasematel aegadel nende märkide all Leedu politseile hulgaliselt sularaha annetada. Seekord ent polnud korravalvuritest kippu ega kõppu. Kaunasest Marianpoleni on suudetud ehitada kiirtee, kuid peale seda kehtib hetkel kahjuks arusaamatu 70 km/h kuni Poola piirini. Tundub siiski, et teeehitus käib ja mõne aja pärast saab vast Kaunasest piirini juba kiiremini. Ent tänasele tagasis vaadates tundub, et leedukate poolest saab Via Baltical veel aastaid seda 1990-ndate stiilis teeromantikat nautida.

 
Leeduski tegime vaid ühe peatuse (kusagil enne Panevežist MSI-Olerexis) - ostsime kuuma kanapirukat ja täiendasime veevarusid. Küpsetis osutus igal juhul väga heaks ampsuks.

 

Ampsupeatus

| Üles |


Peale Poola piiri on ent kõik veel mõne aasta taguse pildiga võrreldes tundmatuseni muutunud. Kiirtee, kiirtee... Uus maastik, uus kiirus. Vana künklik Suwalki-Augustowi maantee, mida on saanud peale üüratut ootamist piiripunktides, palju kordi päikeseloojangute aegu läbi sõita, on muutunud ajalooks. Poola on maanteedesse investeerinud tonnide viisi ressurssi ja täna see igatahes kannab vilja. Ühelt poolt kusagil südamesopis kipitab isegi pisut see nostalgiauss igatsedes toda vana käänulist ja aeglast teed, kui teisalt – pole midagi teha – on pingevaba vaid pisut rohkem kui poole tunniga piirilt Augustowi jõuda.


Tõeline nostalgialaks saabus hiljem ning hoopis ootamatult. Jõudsime Waze juhatusel oma öömaja juurde Augustowis mööda männimetsa ja kruusaseid metsateid otse ning viperusteta. Uksel tervitas väga head poola keelt rääkiv daam. Formaalsused said kenasti aetud ning kui õhtusöögi kohta küsisin, aeti kusagilt tagatoast jalgadele üks inglist rääkiv noorhärra. Selgus, et õhtusööki nad ei paku, ega me ei pea sõitma siiski mitme kilomeetri kaugusele linna, vaid saame kindlasti söönuks kõrvalasuvas hotellis. Mööda kruusast mändidevahelist külavaheteed jalutades tundus kuidagi tuttav see paik. Kohale jõudes esialgu maja nimi - Wojciech Hotel - ja isegi selle fuajee midagi ei öelnud, kuid restosse astudes tabas dejavu – meenus 2018. a suvi ja tagasitee Legolandist – siin me toona ööbisime ja õhtustasime!

 

Hotel Wojciech restaurant

| Üles |


Ka täna saime väga mõnusa õhtusöögi, kuigi tänu esimesi päevi tööl olevale ettekandja-härrale elasime üle ka mõned humoorikad serveerimisapsakad. No näiteks toodi mu starter peale põhirooga, veinile tuli jäänõu juurde nuiata jne. Ent kokkuvõttes – väga head toidud ning mõnus õhtu. Ja homme lubatakse seal ka hommikusööki.


Homseks sihiks Slovakkiasse seadsime Košice asemel Žilina; esiteks taas nostalgialaks mõeldes kunagisele jalgrattaretkele (no miks küll ei saanud Hele kaasa tulla) ja pragmaatilisema mõtte kohalt asjaolu, et sinna on Augustowist, guugli mäpis kajastatud teeremonte arvestades, kiirem tee. Ning teoreetiliselt saab Žilinast Budapesti (kilometraaži arvestades) Košicest pisut nobedamalt. Eks homne päev näitab.


Nüüd aga põhku.
 

Villa Jachtowa

| Üles |

 

 


 

07.07.2023. 23:55. Penzion Marco Polo. Martin
Järgmine  |  Eelmine  |  Üles

 

Varssavi

| Üles |

 

Tulime söömast sellisest eksootilisest kohast nagu restoran „Habanero“. Kesk-Eeuroopa arusaam Mehhiko köögist, ent sellegipoolest põnev ning maitsev fusioon-toit ja päris ägeda vaibiga koht. Nagu mõni kõrtsustseen filmist „Ehast koiduni“. Viimasele mõeldes lahkusime igaks juhuks enne keskööd... Mulle meeldis, et liha kõrvale anti võimalus tellida ka lihtsalt küüslauguleiba, mitte kartulit, riisi või külmutatud aedvilja. Ja muidugi oli oma osa ka teenindusel – väga meeldiv seltskond. Samas – ega meil siin külas, aga külas me oleme (nagu kohale jõudes selgus, meie öömaja ei asu Žilinos ega isegi mitte Martinis, vaid viimase äärelinna laadses tootes – Vrutky-s), ka palju muid avatud söögikohti sel kellaajal olegi. Seepärast tuleb ainult õnne tänada, et sattusime sinna, kuhu just sattusime. Meie öömaja on pisut 1980-ndate hõnguline – puhas, ent väsinud ja koleda pruuni põrandavärviga maast laeni üle võõbatud. Natuke nagu lämbe on, ent Liisa keelas akent avada, sest kõrvalt jookseb läbi raudtee, millel seilavad iga natukese aja tagant trammilaadsed ühevagunilised moodustised, mis vaikses tähises öös teevad möödudes harjumata kõrvale põrgulärmi. Aga muidu tundub mõnus nurgatagune...


Tänane päev on olnud paras sõidupäev – mitte nii hull ja väsitav nagu vanasti, kiirteede-eelsel ajastul, ent siiski. Hommik Augustowis kujunes ülitšilliks – lihtsalt mõnus kuldses hommikuvalguses ja vaikuses ärkamine. Hommikusöögi tellimisel sai pisut nalja – taas keelebarjäär ja väike arusaamatus, sest me ei olnud Wojciechi kliendid, ent kõik lahenes naeratuste saatel ning söögisaali astudes leidsime eest klassikalise ja kaunilt serveeritud buffee. Siiski olid sel omad ägedad ning maitsvad poola köögi vimkad.


Päikeses kümblev Augustowi kesklinn viipas kutsuvalt, ent eesolevatele kilomeetritele mõeldes tegime vaid kerge peatuse supermarketis, et päevaks toidukraami ja vett varuda. Esimesed mõnikümmend kilomeetrit Augustowist välja sõites kulgesid üliägedalt mööda vana 61. maanteed: liiklust ei olnud, ümberringi ilusad maastikud. Lapsed vaatasid ammulisui lehmasid ja hangudega heinategu. Mispeale pidin seletama, kuidas maaelu vanasti (st kuidas veel meilgi 1980-ndatel) elati. Liisa kommenteeris seepeale, et ta kuuleb seda ja tunne on, nagu ma räägiks 1920-ndatest. Votsiis...


Lõunapausi tegime peale Varssavit mingis pensukabistroos. Natuke nihkes teenindus, natuke nihkes menüü ja tänu sellele üldse natuke nihkes söömaaeg. Ja edasi tuli päev otsa kiirteed...


Nojah. On küll kiirtee ning kella ja kilomeetreid vaadates arutasime hommikupoole rõõmuga, et äkki jääb õhtul isegi aega, et ööbimiskoha ümber pisut ringi jalutada. Aga siis tuli teeremont, siis oli keegi piirdesse põrutanud ja siis jäi jalgu mingi linna ring tipptunnil, mistõttu sitsisime seistes kokku ses liikluse-solgitorus pea kolm tundi. Kui lõpuks Częstochowa ringil seismine üle viskas, keerasin kiirteelt maha – ühelt poolt oli tungivalt tarvis tanklapeatust ja teisalt kaarti vaadates mõtlesin omast arust mingi alternatiivi välja, kus vähemalt saab liikuda. Liikuda sai, ent külavaheteed Poolas on jäänud selliseks nagu need olid 1990-ndatel, mistap ilmselt ma mingit ajavõitu neil sõites küll ei saavutanud.

 

Częstochowa

| Üles |


Ent lõpuks olime taas kiirteel ja oma üllatuseks teel Tšehhi poole. Ma ei olnud Waze marsruuti väga süvenenud ja arvasin, et suundume Chyzne piiripunkti ja sealt siis üle Dolny Kubini Žilino poole. Robot ent teab kindlasti kiiremat teed ning nii kimasime Slovakkiasse hoopis üle Ostrava Tšehhi idaservas. Seega saime punkti kirja ka Tšehhis – fakt, mis Annikese eriti õnnelikuks tegi. Isegi peatuse tegime sel puhul esimeses pensukas peale piiri, et Annike saaks jala ka Tšehhis maha panna. Praktilisemaks põhjuseks muidugi oli vajadus muretseda automaadist Tšehhi kiirtee vinjett.

 

Tšehhi!

| Üles |


Ja siis edasi päikeseloojangus mööda teeremondis ja mitte teeremondis kiirteid SK poole. Piiri ületasime Mosty u Jablunkovas. Vana piiripunkti katusealune, mille all mitugi korda on saanud oma isikut tõendavaid dokumente esitada, oli veel alles, aga vaadates kiirtee-ehitust, siis pole seda ilmselt enam kauaks.


Slovakkias keerasin kiirteelt maha ning nii kulgesime mööda Kysuca orgu lookleval vanal maanteel metsade, mägede ning külakeste vahel kuni Žilinani. Martini poole sõitsime juba mööda Vah’i jõe orgu.

 

Mosty u Jablunkova

| Üles |


Marco Polosse jõudsime videvikus. Tüdrukud ahastasid tagapingis, et kui nii edasi kestab, siis täna jäämegi õhtul söömata. Ka kergelt segane atmosfäär ööbimiskohta astudes purustas esialgu söögiootused – mehed, kes veiniklaaside taga näisid õhtusööki nautivat mängisid tegelikult... niidirullidega! Need olid päris niidirullid! Ma ei taha teada, mis asja nad seal ajasid. Ent kõik mured hajusid retseptsioonis: meid tervitanud väga ilus, kuid tusasevõitu ning väsinud olemisega naine teavitas, et nende köök on seks õhtuks suletud, kuid mõnesaja meetri pärast on kindlasti veel üks koht avatud... Nii siis sattusimegi Habanerosse.


Selline see päev oli. Hea uudis on, et Budapesti sai homseks – tegelikult kella järgi juba tänaseks, öömaja ära bronnitud.


Habanero Steak Pub

| Üles |

 


 

09.07.2023. 00:39. Vitta Hotel Superior Budapest. Budapest
Järgmine  |  Eelmine  |  Üles

 

Marco Polo

| Üles |

 

Nagu sissekande nimigi ütleb, oleme lõpuks Budapestis. Meie peakorter asub kesklinnas Pesti poole peal ja katedraali platsist täpselt 9 metroopeatuse ning 10 min jalutuskäigu kaugusel. Et hotell on normaalne ja plaan on homseks Budapesti jääda, siis tegime kiire korrektuuri oma plaanidesse ning nii veedame homsegi öö siin. Huvitav on, et otse hotellist ilma igasuguse soodukata ostes on Booking.com nn geeniuse 20% soodukaga võrreldes hind üheks ööks rohkem kui 10 euri odavam...


Tänagi oli tegelikult suuresti sõidupäev. Aga mõnus. Alustasime päeva Marco Polos päris korraliku ja minu jaoks vägagi nostalgiahõngulise hommikusöögiga, mis serveeriti pansioni kõrtsitoas vaid meile. Väikesed baquette moodi saiakesed, mida mäletan saanud olevat varem vaid Slovakkias, marmelaadid ja kohalik vinnutatud vorst, praemuna jms; polegi nii kirjutades nagu midagi erilist, ent mulle meenus üks 1996. a hommik rattamatkal, kui olime leidnud paduka eest peavarju Sväty Antolis... Et meil oli toona slovakkia sularaha otsa saanud, kuid saksa markasid kohalik öömaja hommikusöögi tasumiseks vastu ei võtnud, siis otsustasime lahkuda söömata. Kui siis juba ratastele kotte kinnitasime, astus lävele härra retseptsioonist ning palus tuppa tagasi. Istusime lauda, millele toona olid kaetud needsamad piklikud saiakesed, marmelaadid, vorst ja praemuna... Nii oli... Igati korralik algus päevaks. Isegi eile õhtul torssis olekuga näinud daam, kes täna hommikul seda kõike üksipäini korraldas, naeratas hommikul üsna lahkesti.

 

Marco Polo: hommik on õhtust targem

| Üles |


Edasi kulgesime mööda päikeselisi, vanade õunapuude ja ploomipuudega pärjatud väikeseid maanteid Vaci poole Ungaris. Hetke ajel tehtud kõrvalepõiked viisid mitmesse ägedasse pisikesse külla või linnakesse, millest enamustest küll niisama läbi sõitsime, kuid näiteks Blatnicasse ja Kremnicase jäime pikemaks.

 

Kõrvalteel

| Üles |


Blatnicasse sattusime seetõttu, et jõudsime Blatnica orgu, mis kauguses sinetavate Velka Fatrate taustal oma kuldkollaste nisupõldude ja õunapuualleedega läbi autoakna kuidagi eriliselt maalilisena tundus. Seepärast keerasin teelt suvaliselt maha ning nii saabusime ootamatult Blatnica külla, kus ilma erilise hoiatamiseta keerutasime ühtäkki lustakalt vuliseva Gaderski Potoki kaldaid pidi kitsastel tänavatel, mida raamisid meeleolukad XVIII-XIX sajandi talumajad, kallakust üles Blatnica kindluse poole. Kindluse juurde küll autoreisijat ei lasta – küla ja metsa piirile tuleb auto maha jätta ning sealt jalgsi edasi mööda mõnekilomeetrist matkarada astuda. Et meil siiski oli teatav ajaline piirang, otsustasime rajale mitte minna ning vaatasime ringi külas. Võib-olla on isegi hea, et sinna XIII sajandil ehitatud kivikantsi varemetele ei matkanud, sest räägitakse, et kord elanud Blatnica kindluses õel härra, kes röövinud naabrimehe naise koos pojaga. Kui viimane ei olnud nõus mehele meele järele olema, tappis ta nii naise kui poja. Ja olevat mürgitanud ka oma järgmise naise... Seega hoiatatakse teelist, et minnes Blatnica lossi varemetele võib kuulda seal tapetud lapse nuttu ja mõrvatud naiste hala...

 

Blatnica I

| Üles |

 
Kui Slovakkias reisida, siis tavalises külapildis võimutseb omalaadne sovjetiaegne „funktsionalism“ segatuna traditsioonilise külaehitusega, mis kokku annab eklektilise ja kohati ka üsna koleda kombinatsiooni: kõikvõimalikest materjalidest kombineeritud piirdeaiad ilmetute kelpkatustega ruudukujuliste majakeste ees vahelduvad mõne barokse kiriku või stalinistliku hoonega. Suurematest asulatest leiab seda barokki ja pisut arhailisemaid krohvitud valgete seintega hoonekesi enam, kuid üldmulje on sageli nagu meiegi külades: uute materjalidega tuunitud kahtlasevõitu traditsionalism. Blatnica – hoolimata nimest, mis slovaki keeles tähendab mudast kohta - võlus ent kohe oma kompaktsete ja kaunite valgeks krohvitud majakestega, tegelikult minikompleksidega, millest igaühe moodustavad kastellilaadselt paiknevad elamu ning kõrvalhooned neid ühendava kivimüüri ja tänava poole suunatud ümarkaarelise väravaga. Kõiges selles oli midagi Peipsiääre vanausuliste küladest tuttavlikku. Netiavarused midagi erilist Blatnica arhitektuuri või külapildi kohta ei räägi, kuid sellegipoolest oli jalutuskäik seal igati kulutatud aega väärt. Netis antakse teada siiski, et Blatnicas on elanud Slovakkia esimene ja tuntuim nais-botaanik - Izabela Textorisová.

 

Blatnica II

| Üles |

 

Suvi...

| Üles |

 

Blatnica III

| Üles |


Kremnica vanalinna keerasime sisse üsna keskpäeval. Parkisin auto kallakjal Stefanicu keskplatsi serva, mille murustatud keset ehivad barokne purskkaev ja 1710. a katkuepideemiast pääsemise tähistamiseks püstitatud katkusammas. Platsi ümbritsevad valdavalt XIV-XVIII sajandist pärinevad hooned, sh Kremnica kindlus, mille keskel kõrgub üle linna vaatav renessanssne Püha Katariina kirik. Sama patroon turvab ka nt Kuldiga linna. Kremnica on olnud kaevurite linn ja saksa linn. Ungari kuningriigi valitsus soodustas peale mongolite massimõrvu 1241-1242. aasta järel saksa soost asunike kolimist inimestest tühjaks jäänud kuningriigi äärealadele. Sakslased tulidki ja panid aluse kullakaevandustele. Seetõttu linn kasvas kiiresti ning kogus kuulsust olles mingil ajahetkel XV sajandil Ungari kuningriigi tähtsuselt ja suuruselt teine linn. Habsburgide Austria-Ungari riigi ajal linna suurus küll jäi teiste linnade varju, kuid tähtsus ja rikkus kaevanduslinnana kasvas sarnaselt Banska Bystricale, Banska Stiavnicale ja paljudele teistele kaevanduslinnadele, millest enamuse keskaegne süda ehitati baroki ajal tublisti ümber. Sama näeb ju nii Austrias ja Ungaris, kus barokikihistus markeerib Habsburgide keisririigi tõusu ning õitsengut. II maailmasõja lõpul Puna-Tšehhoslovakkia valitsus hoolitses kohaliku saksa kogukonna süstemaatilise represseerimise eest, mistõttu tänaseks on linnapildist kadunud nii saksa keel kui meel. Kommunistid jätkasid kullakaevamist 1970.-ndate alguseni.

 

Kremnica Püha Katariina kirik

| Üles |

 

Kremnica keskväljak ja Katkusammas

| Üles |


Kremnica vanalinn on üsna pisike, kuid kena. Linnust peetakse üheks Slovakkia paremini säilinud hiliskeskaegseks kantsiks ning Katariina kirik on üks põhjapoolse Slovakkia suuremaid. Kremnica ent võib-olla tähelepanuväärseim maamärk on Stefani platsi katkusammas, mis valmis 1710. a. Tuntuim sedasorti sammas rajati 1694. a Lodovico Burnacini ja Paul Strudeli visandite järgi esmakordselt Viini 1679. a katkuepideemias ellujäänute tänuna. Viini sammast peetakse Bernini loodud baroksete Rooma linnaskulptuuride järel – meenub näiteks kohe Navona purskkaevu figuurigrupp – kõnekaimaks barokseks taieseks linnaruumis. Kremnicasse ehitati tagasihoidlik katkusammas üsna kohe peale koleda tõve taandumist. 1761. a tundus linnapeale, et ehitatud sammas on niru. See lasti üles võtta ning pandi paigale mõne versta kaugusele, Horna Vesi külasse, kus see maamärk pidavat alles olema tänini. Uut sammast palgati välja mõtlema kohalik kujur Dionýz Ignác Staneti. Oma kavandis lähtus ta otseselt Viini katkusambast. Tema mõte ning pilt meeldisid linnavalitsusele, kuid kuna kohalikul mehel polnud säärase mastaabiga viguri tegemiseks kogemust, palgati talle seltsiks Austria kunstnik Martin Vögerle, kes juba siia-sinna Austrias ja ka Slovakkias ühtteist sarnast oli teinud. Ehitusega alustati, ent peatselt levinud kuulduse peale ägedast ausambast keerutasid Banska Stiavnica võimumehed (Stiavnica oli siis nagu provintsikeskus vms) kiunu üles ja seepeale leidis ka Ungari kuningakoda, et asi on Kremnicasse liiga ilus. Töö pandi mõneks ajaks seisma ja võeti uuesti üles alles siis, kui mõlemad meistrid olid loojakarja jõudnud minna. Valmis siis see lõpuks 1771. a. Sammas on igatahes kaunis tänini, kuigi praeguses soustis on raske uskuda, et platsi suhtes suhteliselt suvalise asetusega purskkaev ja katkusammas plaaniti algselt ühe ansamblina.

 

Kremnica Katkusammas

| Üles |


Kremicas sattusime tegelikult veel ühele atraktsioonile. Nimelt seisis platsi ülemises servas parklas paarkümmend vana Aerot. Väga ilusad. Aero on siinkandis ilmselt vägagi nostalgiahõnguline - oli see ju Tšehhoslovakkia firma, mis tootis autosid 1929-1947. Firma eksisteerib Tšehhi poole peal tänini, kuid viiekümnendatest alates ehitab vaid lennukeid. Igatahes tiirles masinate ümber palju uudistajaid.

 

Parkimine ainult Aerodele

| Üles |

 
Õhk kippus soojaks minema. Kui Stefani platsil autosse istusime, näitas kraadiklaas 27C. Leevendasime leemendama kippuvat otsaesist linna piiril puude vilusse uppuvas pensukas kohaliku jätsiga.

 

Kremnica

| Üles |


Muuseas sai teel olles hommikupoolikul vastuse ka müsteerium, miks Tom-Tom tahab pilti tasku panna, kui telefonis hotspot sisse lülitada: apastraat hakkab netiga ühenduses uuendusi otsima, ent millegipärast on Tommi koduleht kättesaamatu ja nii ta siis plõksib sisse-välja. Ühesõnaga – kui plikadel on vaja netti, siis sõidan Wazega, kui mitte, siis arhailisel viisil Tom-Tommiga. Muuseas võtsin kaasa ajaloo õppe-eesmärkidel ka 2004. a paberatlase, et tüdrukutel tekiks mingi geograafiline aimdus meite kulgemisest ning arusaam sellest, kuidas nutiseadmete eelsel ajastul ringi sõideti. Senini on nad kaardi vastu viisakuse piiresse jäävat huvi üles näidanud.

 

Kadunud Elvis ja Jawa

| Üles |


Tunnikese hiljem tegime põgusa peatuse Banska Stiavnicas...


Banska Stiavnica oli samuti kaevanduslinn, kus juba XII sajandist, aga võib-olla ka varem, kaevandati hõbedat. Aegu oli ka see asula Ungari kuningriigi teine linn ja sarnaselt Kremnicale käis sellegi linna käsi eriti hästi Habsburgide ajal. Ent Kremnica ei nautinud kunagi nii suurt tähtsust, kui Stiavnica, mis maitses sajandeid kuningate soosingut ja mille linnasüda ehitati XVII-XVIII sajandil eriti ülbelt üles – nagu Viini taskuväljaanne. Seega pole ime, et seal nägi ilmavalgust maailma esimene tehnikaülikool ja ehitati ka üks Habsburgide riigi imposantsematest kiriklikest kompleksidest – Banska Stiavnica Kalvarija, mis koosnevat 3 kirikust ja 22 kabelist. Kah UNESCO listis... Ma ei oska neist täpsemalt muljetada – ei käinud kahjuks ligidal ju, kuid jagaks ikkagi üht isiklikku „avastust“. Ma olen kogu aeg teadnud, et Kristus löödi risti Kolgata mäel – see on aktsioom, kuid ma ei olnud omas lihtsuses seostanud seda kuidagi nimega „Kalvaaria“, mis on katoliiklikus maailmas täiesti omaette sisuga nähtus. Kristus löödi risti Jeruusalemma kõrval Calvariae mäel (nii on siis ladina keeles), mida kreeka keeli hüütakse Golgotha. Heureka! Ajapikku on ent maailma siginenud üsna mitmeid uusi „Kolgataid“, enamasti seoses mõne kloostriga, mida iseloomustab see, et on olemas nö kohalik „Püha Mägi“, millele ehitatakse klooster või kirik. Sinna jõudmiseks tuleb läbida palveränduril või muidu heal kirikulisel „kolgata tee“, mis enamasti on leidnud endale väljenduse lõputu trepi näol sümboliseerimaks Kristuse kannatusi. Nagu näiteks Bom Jesus Bragas või ka Hispaania trepid Roomas jne. Sageli kaunistavad treppe skulptuurid või bareljeefid, mis räägivad loo Kristuse viimasest retkest Via Dolorosal, Jerusalemmas. Euroopasse hakkasid omad Kalvaariad kerkima XVIII sajandil, kui Jeruusalemma reisimine tänu Türgi valitsusele muutus kristlase jaoks tervist kahjustavaks. Nii hakati vanu palverännukohti ümber ehitama või suisa uusi looma, et palveränduril, kes näiteks Santiagosse jalutab, teel olles liigselt igav ei hakkaks. Hea kombe kohaselt läksid paljud (lähevad tänagi) mõne märgilisema Püha Mäe otsa põlvedel kõndides...

 

Banska Stiavnica Kalvarija kirik

| Üles |


Oleks võinud ses UNESCO linnas pikemaltki olla, ent kokkulepitud kellaaeg Budapestis tuletas meelde, et väga tšillima sinna jääda ei saa. Samas ainult veerand tunniks pole mõtet sinna minna. Ma ise olen Stiavnicas mõned korrad käinud, kuid plikadele olnuks ehk tore sedagi linnakest vaadata. Nüüd ent tegime mõned lühipeatused, et pildistada Vana linnust ühe mäe otsas ning Banska Stiavnica Kalvaria kirikut teise mäe otsas. Kui Vanas Linnuses – Stary Zamokis – on ka saanud kunagi ära käia, siis Kalvaria kirikusse pole seni sattunud. Kui peaks tekkima tulevikus võimalus, siis seda Kalvaria kompleksi külastaks küll.

 

Banska Stiavnica - Stary Zamok

| Üles |


Väike tee Banska Stiavnicast Honti poole (viimane on juba Ungari küla piiril) tõi meelde mälestustetulva mitmest varasemast käimisest rattaga ja autoga – viimane kord teel Budapest-Bamakole 2011. a. Sel teel asub Sväty Anton, millest läbisõit ja üürike peatus kiriku ning kahjuks ühe tänaseks suletud südantsoojendava pansioni juures tõi meelde taas hulga ilusaid mälestusi, mis on seotud mitte selle koha suure „ägedusega“, vaid pigem kaasnevate isiklike lugudega. Aga jäägu need siin.


Sväty Anton on oma nime saanud 251. a sündinud Püha Antoniuse järgi, kes 18. aastaselt läks erakuna kõrbesse. Jüri Ilves kirjutab:


„90-aastaselt uskus ta (Antonius), et on suurim kõrbepühak ning keegi pole nii pikka aega elanud üksinduses ja enesesalgamises kui tema. Taevane hääl aga ütles talle: “Ei, keegi on sinust suurem”. Püha Antonius asus teele toda pühameest otsima, ja sai niiviisi kokku erak Paulusega. Kui need kaks vana meest, kes olid andnud oma elud Kristuse hoolde, kohtusid, langesid nad kallistades teineteise käte vahele. Mõlemale tegi rõõmu näha kedagi, kes armastab Jumalat veel enam kui ta ise. Ronk, kes tõi iga päev erak Paulusele pool pätsi leiba, tõi päeval, mil Püha Antonius külla tuli, terve pätsi leiba. Ja kaks pühakut jagasid leiba, sest isegi kõrbeisa vajab sõpra. Antonius jäi Pauluse juurde kuni viimase surmani. Siis tuli kaks lõvi Antoniusele appi vana meest matma. Pärast seda läks Antonius oma endisesse elupaika tagasi ja jäi sinna 14. aastaks, kuni surmani 356. aastal, kui ta oli 105 aastat vana.“

 

Sväty Antol

| Üles |

 

Üllatusena selgus külas pisikest jalutuskäiku tehes, et Sväty Antonis asub üks Slovakkia uhkemaid barokseid mõisu, mille kavandas intrigeeriva nimega itaallane – Guillio Ferrari. Mõisa suursugususe taga ent on üks omaaegsetest Ungari rikkamatest suguvõsadest - Koharyd. Vürst Ferenc József Kohary tütar, printsess Maria Antonia, oli üks kolmest Ungari kuningriigi suurimast maaomanikust XIX sajandil. Neiu abiellus Saksi-Coburgi printsi Ferdinandiga, kes muuseas oli belgia kuninga Leopoldi vanem vend. Nende lapselapsest sai esimene Bulgaaria kuningas... Sellised inimesed siis on kõndinud Sväty Antonis...

 

Maantee nr 66/E77

| Üles |


Ka edasi kulgesime mööda meie 1996. a rattatuuri teed; plikad muudkui imestasid, et kuidas me viitsisime – ma ise ka imestan... Enne piiri leidsime Dudnicest tee veerest ühe kena söögikoha - Reštaurácia u Mlynárky. Õu oli rahvast täis 27-st soojakraadist hoolimata. Sisse astudes tervitas higine Karutapja mõõtu kelner, kes teatas, et süüa saab, aga läheb aega. Küsimusele haluškade kohta saadud jaatav vastus lõpetas kõhklused ja nii jäime ootama. Hoolimata sellest, et kõik lauad olid täis (osalt ka pahaselt kiunuvaid inimesi), jäi hingeldav stjuuard väga tähelepanelikuks, sõbralikuks ja viisakaks. Poole tunni pärast aurasid laual „bryndzové halušky“ kõrnetega. Imehead. Mu kallis kaasa õppis neid Sväty Antolis valmistama ja teeb seda rooga juba aastaid ise, kui õige prõnsa leiab (aga seda saab vaid Slovakkiast)... Retsept on siin...
 

Halušky

| Üles |

 

Tänast Slovakkiat jääb meenutama veel üks pisike, ent rõõmus seik. Elu on õpetanud, et reisil olles ei maksa kütusepaaki päris tolmama lasta. Nii peatusime ühes ČS Dalioilis. Maksud makstud, ulatas nooruke müüja naeratades kviitungi kõrvale kohaliku šokolaadibatooni... Kingitus, kauba peale.


Hont... Piiripunkti katusealune on veel püsti, kuid piiriputkade aknaid ilustasid räpakad reklaamid, mis varjasid juba üsna ammu välja surnud poekesi. Ka esimesed muljed Ungari maanteelt nr 2, mille ülisiledat kulgu aastaid tagasi, kui meil Eestis võinuks Tartu tänavatel kuukulgureid katsetada, imetlesime, olid igatahes ja üllatuslikult üsna kohutavalt auklikud. Õigemini augud olid kõigis 50 hallis varjundis asfaldiplönnidega kenasti muhkudeks moondatud. Lõpptarbija jaoks rooli taga teeb lohust muhuks muutunud moodustis sama välja.

 

Vac. Triumfikaar

| Üles |


Doonau kaldal kuumas pühapäevases pärastlõunapäikeses unelev Vac tundus endine: kohaliku Triumfikaare alt läbi sõites rohelusse uppuv, natuke tolmune ja ülbelt barokne ja nunnu. Ent tänavad – taas üllatuslikult väga hullus seisus võrrelduna meie praeguste harjumuspäraste teeoludega Eestis. Vanade aegade meenutuseks tahtsin kindlasti Vacist autopraamiga üle Doonau sõita. Et piletite lunastamine käib laeval sularaha eest – vähemalt aastaid tagasi tehti nii, siis läksime esmalt linna avastama, et rahaautomaati leida. Peale veerandtunnist kappamist tundus, et oleme ette võtnud mission impossible. Vaateaknaid ja automaadikohti ju oli, ent väga paljud näitasid märke, et need suleti juba ilmselt väga ammu... Hetkel, mil juba vinguma tahtsin hakata, leidsime rahamasina ja laabus kõik. Saime viiekohalistes kupüürides raha – no mul on taskus paarsada tonni hetkel – muidugi sajatuhandelistes. Tahtsin üht jätsikohvikus väiksemaks vahetada, ent sain baaridaamilt etteheitva pearaputuse osaliseks – tal polnud vahetusraha ka siis, kui soovisin lõpuks jätsi osta. Tundub, et hr Orbani ajal on ses riigis asjad kuidagi teise dimensiooni omandanud...

 

Vac toomkirik

| Üles |


Betoonist kallak praamijaam Doonau kaldal seisis kahtlaselt tühjana. Netiandmetel pidanuks praam kohe tulema, kuid kössitas hoopis teine naaberkaldal. Kui siis kohalikku teadetetahvlit tudeerisime, selgus, et praam käib pühapäeviti 2 tunnise intervalliga – tähendas see seda, et järgmise laevani jäi poolteist tundi. Otsustasime seepeale ootama mitte hakata ning hotelli ära sõita. Mu meelehärmiks polnud tüdrukutel ärajäänud praamisõidust Doonaul sooja ega külma. Hea uudis muidugi oli see, et jäädes Vaci poole jõge saime sisse sõita kohe Pesti – Vaci poolses osas teatavasti asub ka ju meie hotell.

 

Vac praamijaam

| Üles |

 

Doonau, esimene kohtumine

| Üles |


Hotelli leidsime väikese närvikõdiga – suur linn, suured teed, käpard roolimees... Kui õige ristmiku maha magad, siis tuleb kütust kulutada... Mõne kilomeetriga trahvitud, keerasime lõpuks sisse Penny marketi taha parklasse, mis nägi välja nagu koht, kus öösel soovijatele peksa antakse. Hotelli ei tundunud olevat kusagil... Ja siis silmas Liisa supermarketi katuse kohal hotellisildi tagakülge. Fassaadi poolt nägi asi juba palju sõbralikum välja ning seestpoolt veelgi sõbralikum. Kolm tärni, meeldiv härra retseptsioonis ja ilus tuba. Kuna netis buugitud kolmest tuba saadaval tegelikult ei olnud, andis härra sama hinnaga peretoa. Tähendab see, et laiutan üksinda ühes toas, plikad teises toas. Tuba oli ka teiseks ööks vaba – maksin juba ette ära - ja nii pole muret ka homse õhtu ega parkimise pärast. Auto tõin targu maja ette, kus tundub olevat kaamera.


Enne linna minekut külastasin hotelli teisel küljel olevat Penny marketit. Huvitav elamus, ütleme nii. Aga õnnestus saada juustu, paprikavorsti, plikadele meelepäraseid maiusi ja joodavat veini – ühesõnaga – ei hädalda. Ilmselt marketi põnevaima elamuse saime kassas. Võidunud sinises kitlis persoon – meenutas näolt pisut reporterit filmist „Visa hing“, kellele McClaine'i abikaasa kõrvakiilu andis - tüüp kandis määrdunud meditsiinilist maski, millele nina kohta olid sisse lõigatud augud! Vahepeal, kui eesolev daam oma mandiga midagi kohmitses, tõmbas ta võidunud räbala näolt alla ja haigutas laialt. Kui siis saabus mu kord raha lehvitada, tõmbas tüüp maski ette tagasi. Täitsa turvaline tunne tuli kohe...


Sõitsime linna metooga. Meie liin on nr 3, Újpest-Központ vs Kőbánya-Kispest ja meie peatus Újpest Városkapu. Pidavat olema sugulaskeel, aga mul igatahes neid sõnu lugedes ei lähe peas ühtegi pirni põlema. Kesklinnas tuleb maha kobida ka homme peatuses Deák Ferenc teril; ter tähendab vist platsi ja Ferenc Deák (de Kehida) oli üks Ungari XIX sajandi kohalike Carl Robert Jakobsonide hulgast, iseseisvuslane, minister ja poliitik. Niisiis, Jakobsoni peatuses... Metroosse tuleb hotellist jalutada mingi 600 m; saaks ka bussiga, aga see on väga tüütu. Muuseas jääb meie hotelli kõrvale Szabadsági nimeline park – tavaline katkiste pinkide ja rohtukasvanud teedega koerasitapark, mille aasa ehib keegi tundmatu püssiga mees. Tundub, et viimane on jäänuk mingist kohalikust punamuinasjutust.

 

Autoportreed...

| Üles |


Kalliste kaasreisilistega kohtusime kuumas õhtupäikeses Istvani katedraali ees. Jutustasime pisut esimesi muljeid ning suundusime seejärel õhtusöögi otsingutele. Mitte kaugel peakirikust leidsimegi ungari köögiga kõrtsu nimega Hung(a)rys. Nimi viitavat eelkõige ameeriklaste lingvistilistele üritustele Ungari riiginimega naljatada. Kohalikele pidavat üldjuhul see nali üsna pinda käima. Menüü igatahes sisaldas kogu ungari köögi klassikat. Mina nautisin sealiha mustlaste moodi, mis tähendas siis ahjukartuleid kõrvetatud karbonaadiga, millel lillena ilutses kaunilt sakiliseks viilutatud krõbepeekon. Ebatervislik, kuid maitsev. No ja lõpuks ma ei tea, mis oli ilusam, kas too tumedasilme ettekandja või pudel imelist Tokaj chardonnay’d...

 

Istvani katedraal

| Üles |

 

Sealiha mustlaste moodi

| Üles |


Loojanguses õhtus võtsime ette esimese tutvumise Budapestiga. Olen mõned korrad neil tänavatel varemgi ringi vaadanud, ent jalutuskäik ehapunasel Doonau kaldapealsel on alati tore, eriti kui hämaruse saabudes muutub ka õhk jahedamaks ja siidiseks. Nädalavahetuseks keeratakse autoliiklus kaldaäärsetel teedel kinni, mistõttu saab kaldapealsel rahumeeli ringi koosetada kartmata, et mõni jommis trabandijuht su jõeveerelt alla kupatab. Jah, tõesti, ühte Trabanti isegi nägime. Meil läks Matiga peaaegu silm märjaks, lapsed vaatasid seda endist Ida-Saksa insenerikunsti imet suhteliselt külma näoga. Olid ent ajad, kui kõik tänavad siin neid klaasriidest kokkuvolditud kahetaktilistest kihasid.

 

Sandarm katedraaliväljakul

| Üles |


Teel Presdendilossi juurde tervitasime Ronnyt – Ronald Reaganit. Reagan pole tegelikult jalgagi Ungarisse tõstnud ega selle maaga seotud. Otseselt Ungarit tiblade võimu alt ka ei aidanud päästa, kui tema elusuuruses kujul USA saatkonna ees on pigem sümboolne tähendus: peale Reagani valitsusperioodi lõppu 1989. a läks kommunistlik pasapaat lõpuks ümber, külm sõda sai läbi ning selles viimases on toonasel ühendriikide presidendil oma, vähemalt sümboolne, roll. Igatahes pandi Ronny kõndiv kujuke Vabaduse väljakule 2011. a. ning selle avas seltsimees Orban isiklikult. Huvitaval moel kõnnib härra president platsi teises servas kõrguva, vene okupatsiooni algust ja liitlaste heakskiidul sündinud Ungari riigi tükeldamist tähistava, nõukogude punamonumendi poole.

 

Ronny

| Üles |

 

Slava sovetskim gerojam osvoboditeljam

| Üles |


Kossuth Lajosi platsile jõudsime juba oranžis hämaruses. Niisiis, Ungari Parlamendihoone... Vägev, kaunis ja suursugune maja. Muinasjutuloss... Oma 268 m fassaadi ja 96 m kupliga on see üks kolmest maailma suurimast parlamendihoonest, seda edestavad vaid vastavad varjualused Pekingis ja... Bukarestis. Ka on Parlamendihoone üks Budapesti kõrgematest hoonetest. Ehitati see keiser Franz Josephi tellimusel kohaliku inseneri-arhitekti Imre Steindli kavandite järgi. Hoone sai Steindeli elutööks: ta viibis ehituse juures 1885. -st aastast kuni oma surmani 1902. a. Maja sai valmis vaid paar kuud peale mehe surma. Ei viitsi enam hilja õhtul sest majast suurt kirjutada, kuigi refereerida oleks palju – oli see omal ajal üks Euroopa tehniliselt moodsamalt lahendatud hooneid üldse – mainin vaid, et see omas neogooti-neorenessansi tohuvabohus on kaunis. Kossuth Lajos aga, kelle nime Parlamendihoone esine väljak kannab, on olnud üleilmselt üks XIX sajandi Ungari tuntumaid persoone. Oma demokraatliku kirjatöö ja meisterlike kõnedega teati teda terves Euroopas ja isegi üle Suure Lombi. Aga las ta praegu jääb.

 

Kossuth Lajose plats

| Üles |

 

Justiitspalee

| Üles |

 

Presidendipalee

| Üles |

 

Doonau ja Buda

| Üles |

 

Pimeduse hakul võtsime ette Liisa initsiatiivil jalutuskäigu Elizabethi parki, kuhu on üles seatud vaateratas. Olin isegi elevil, sest rahvas voogas ümber tuledes kaadervärgi lausa festivalimeeleolus. Kui siis lõpuks kõikuvasse kabiini maha istusime ja õhku tõusime, selgus, et ega suurt midagi sealt pimeduses ei näegi. Korraks vilksas üle katuste Buda kalda tuledes Kuningaloss ja Pesti pool ka Parlamendihoone, kuid mingit vau-efekti kahjuks ei tekkinud. Mu kallid hotellikaaslased tundusid rahul olevat, mistap ma otsustasin ka suure häälega ohkima mitte hakata.


Aga aitab nüüd tänaseks. Homme hommikul kohtume taas Istvani kiriku ees kell 10 ringis.
 

Vaaterattal

| Üles |

 

 


 

10.07.2023. 01:34. Vitta Hotel Superior Budapest. Budapest
Järgmine  |  Eelmine  |  Üles

 

Istvani väljak

| Üles |

 

Täna jäi küll asjade kirjapanek hilja peale. Selja taga on pikk ning päris kuum päev. 33C lubas, kuid ilmselgelt tõusid soojakraadid pärastlõunal linnakividel mõnevõrra kõrgemale. Igatahes se’s kuumuses on tehtud peale korralik tiir Budale ja Pestile ning ringkäigu lõpetuseks ka üks hilisõhtune laevatrett Doonaul. Viimane seletabki seda hilist sissekannet.


Hommik algas kenasti meie öömaja hommikubuffeega, mis anti ette klassikaliselt nagu muiste, kuid siiski paari ungaripärase nüansiga: näiteks jämedalt „saetud“ kõrned ja kohupiimapasta paprikaga. Mõlemad näivad olevat viited kusagile arhailisemasse ungari kööki, kuid munapudru juurde maitsesid kenasti. Päevale tagasi vaadates jäävadki seda meenutama pisikesed kulinaarsed elamused „ehedast“ ungari või austria-ungari köögist. Minu menüüsse erinevatel söögikordadel mahtusid nii Ungari kultus-rahvustoit guljašš kui viini šnitsel, mis siin, Austria-Ungari keisririigi ühes tähtsamas keskuses, on sama ehe ning ideeliselt sama õigustatud pakkumine, kui Doonaud pidi sadakond kilti ülesvoolu jäävas Viinis. Ja muidugi on saanud proovida häid Furminte – kohalikke valgeid, mis vist on Ungari iseloomulikum ja tähtsaim valge veinisort. Enamasti leiab seda joogikaardist nii poolmagusalt kui kuivalt. Poolmagusad (kui me ei räägi ažuust) meenutavad mulle isiklikult nostalgiahõngulist nõukaaegset peedikultuuri ja tudengipõlve aegseid reisimisi, mistõttu jätsin need targu vahele. Tänased kuivad Furmintid olid ent kõik head; praegugi aitab mind siin üks hotelli kõrvalt Pennyst ostet’ umbes 3 eurine Furmint, mille maitse üle oleks patt nuriseda. Kahtlemata on veini maitsel oma osa ka temperatuuril – kolmekümneses leitsakus tunduvad igasugused maha jahutatud joogid väga head... Tänasteks kulinaarseteks tähtedeks mu jaoks on kindlasti Ungari klimbid, mida serveeriti õhtusöögi kõrvale. Slovakkia haluškadest erinevad need tehniliselt vaid seetõttu, et ungarlased lisavad taignasse riivitud toore kartuli asemel keedukartulit. Kui peaks need joone peale panema, siis minu jaoks võidavad kindlasti Slovakkia klimbid, ent ka ungari omad on väga head. Eks maitsevahe tule ka sellest, et Slovakkias serveeritakse klassikaliselt haluškasid põhiroana, Ungaris ent antakse klimbid ette pardi, kana, loomaliha või muu kõrvale. Niiviisi, lisandina, näevad need välja ja maitsevad nagu gnokkide miniversioon. Ühesõnaga on head, aga Slovakkiast saab paremaid. See-eest guljašš, mida õhtuks maitsta sain, oli lihtsalt taevalik!


Hommikul jalutasime juba tuntud rada pidi metroosse ja paarikümne minuti pärast seisimegi juba kokkulepitud kohas Istvani katedraali ees. Plaan hommikut alustada Budapesti keskturult läks vett vedama - keskturg on huvitaval kombel pühapäeviti suletud. Peale pisikest päevaplaanide tegemist ostsime piletid kirikusse, et esiteks pühakotta sisse vaadata ja lõpuks katedraali kupli peale ronida.

 

Istvani kiriku rornist...

| Üles |


Püha Istvani kirik võistleb Budapesti kõrgema ehitise tiitli pärast Parlamendihoonega. Hoonete kõrgus on peaaegu sama ning ka nende ehitusaeg on sama: kirikut hakati ehitama Parlamendist mõnevõrra varem – 1851 ning valmis see valitsusemajast kolm aastat hiljem – 1905. Loomulikult on kirik historitsistlik, kokku segatud renessansist ja klassitsismist. Kavandi joonistas pühakojale arhitekt József Hild. Hild oli saksa-ungari juurtega, tudeeris Euroopa pealinnades arhitektuuri ja saabus Pesti just õigeks ajaks, et 1838 a Doonau üleujutuse järgselt alustada tulvavees hukka saanud linna ümberjoonistamist. Peatselt tehti härrast Pesti linnaarhitekt. Kirikuarhitektuuri osas sai ta esimesed triibulised juba 1831, a Egeri katedraaliga. Mõni aasta hiljem, 1837. a, kavandas ta Rumeenias, Satu Mare Taevaminemise katedraali ning 1839. a anti mehele võimalus lõpetada Esztergomi katedraal. Istvani katedraalist sai ent tema meistri- ja elutöö. Hild lahkus siit ilmast 1867. a, mistõttu tal ei õnnestunud kaugeltki näha katedraali valmimist, ega üle elada ka häda ja häbi selle kupli ehitusaegse kokku kukkumise järel 1868. aastal. Kollapsis olnud süüdi ühelt poolt ebatäpsed joonised, aga teisalt ka ehituspraak. Igatahes tõmbas varing töödele mitmeks aastaks piduri ja jätkus mõned aastad hiljem, peale kahjude kõrvaldamist arhitekt Miklós Ybli juhatse all. Ka see mees läks teise ilma enne kiriku sisseõnnistamist. Nii lõpetas pühakoja József Kauser, kes end selle tööga ajalukku kirjutas.

 

Taevatrepp

| Üles |


Teises ilmasõjas lõhuti pühakoda korralikult, mistõttu kirik muutus lausa varisemisohtlikuks. Tänaseks on see ent viksilt korda seatud. Uutel aegadel on turistide jaoks vanasse korstnasse ehitatud lift. Seega tuleb torni vantsimiseks omi jalakesi kasutada alles üsna kupli all tornirõdule ronimiseks. Ja jätkub neid astmeid sealgi piisavalt. Ent ülesminek tasub end ära. Esiteks saab end tuttavaks teha väikeses varakambris-muuseumis kiriku looga ja vaadata igasuguseid huvitavaid kirikust ära tassitud riideid ning muid vidinaid. Teiseks – ja mis on peamine – võib minna kuplit ümbritsevale balustraadiga piiratud ringteele kõndima, et saaks nähtud parimad vaated Pesti poolsele vanalinnale. Eilsed vaaterattakaadrid igatahes kahvatusid kiriku tornist nähtu kõrval. Ka mikrokliima taevale lähemal oli päris meeldiv: päikese eest tornikiivrivarjus puhuva pehme tuulekese käes unus korraks juba hommikul tuure koguv grillahju temperatuur.

 

Kupli all

| Üles |


Kirik on uhke ja ilus ning väärikas kandma just kuningas Istvani nime. Istvan krooniti kuningaks teisel jõulupühal AD 1000. 83 aastat hiljem, 20. augustil, kuulutati kuningas pühakuks. See päev on ungarlastel püha tänini. Istvan olnud hea kuningas ja, pikemalt tema elulukku süüvimata, võib öelda läbi ajaloo ilmselt suurim ungarlane, kellele tänu see Siberist jalga lasknud rahvakild lõpuks Euroopa ajalookeerisesse ei lahustunud. Istvani kirikuga seoses ent tuleb rääkida Istvani paremast käest, mis koolnud kuningalt peale tema pühakuks kuulutamise tseremoonia aegset haua avamist ühe pühamehe poolt ära varastati. Käsi paelus varas-munk Mercuriuse huvi seetõttu, et võrreldes muu kehaga olnud see välja kaevatud surnukeha juures kõdunemata – seega suur ime ning väärtus. Nii jõudis see Szentjobbi kloostrisse. Sealt päästeti see mongolite eest praegusesse Dubrovnikusse. Siis, 1420. aasta paiku toodi Székesfehérvári. Peale türgi okupatsiooni XVI sajandil rändas reliikvia uuesti Horvaatiasse, siis Bosniasse ning lõpuks jõudis Viini, kust see siis lõpuks toodi Buda lossi Püha Sigismundi kabelisse. Pärast väikest reisi II ilmasõja ajal Saltzburgi jõudis see 1950-ndatel taas Budapesti ning on nüüd väljanäitusel katedraalis. Klaaskappi kängitsetud käsi on tänaseks üsna kiduraks ja tumepruuniks jäänud. Mõelda, kui see on tõesti Istvani jagu...

 

Istvani käsi

| Üles |

 
Omaette legendide ring on seotud ka Istvani krooniga. Räägitakse, et Istvan olla kuningaks saades pühendanud enda ja oma kuningriigi Neitsi Maarjale, seepeale saadetud Vatikanist Silvester II poolt troon. Ka selle trooni saatmisega olevat mitu lugu, kuidas küll paavst üht ja teist unes näinud jne. Ent kõige selle loo kontekstis omandas kroon peaaegu võluväe, mistõttu polnud oluline mitte kuningas, vaid kroon; kroon ongi Ungari ja selle kandjat juhib Neitsi Maarja kuni selleni välja, et kui kroonikandja omis tegudes ei ole Jumalaemale meele järele, siis jäävat tema valitsus lühikeseks. Olgu sellega kuidas on, Ungari krooni (mida näidatakse täna ilmarahvale Parlamendihoones) teatakse tema pealael oleva viltuse risti järgi. Levinud lugu pajatab, et rist läks viltu juba teel paavsti juurest Ungarisse. Midagi sarnast nagu Gruusiaski, kus viinaväätidest kokku väänatud rist sai juhuse tahtel eriskummalise kuju. Kurjemad keeled ja ajaloolased ent arvavad, et algsel kroonil risti sellisena üldse ei olnud või murti see (ja ka sellega on üks pikem lugu) ning asendati hiljem XVI...XVII sajandil. Ja ka kõveraks väändus see umbes sel ajal... Ning mitte mingitel müstilistel, heroilistel ega romantilistel põhjustel, vaid arvatakse, et keegi käpard teener surus selle lihtsalt halvasti hoiulaekasse. Aga kui uskuda Istvani käe lugu ja imetegusid, mis leidsid aset 1083. a tema sarga ümber, miks ei võinud siis ka rist kannatada saada paavsti või kelle iganes saadikute paunas või näiteks Haldjas-Ristiema käe läbi.

 

Kroon

| Üles |


Paar sammu Istvani platsilt mööda Hercegprímási tänavat põhja poole asub jätsipood  - Gelato Rosa, millest Liisa mäletas oma kevadiselt tretilt vaid head. Sisse astudes avanes esialgu mittemidagi ütlev vaatepilt – külmletid jäätistega ja üsna lakooniline interjöör. Ent kui selgus, et kogu meie seltskond soovib isiklikku jätsituutut, keerutas leti taga naeratanud neiu võlukeppi ning algas missivõistlus: tagaruumist astus välja kamp kaunitare, üks atraktiivsem kui teine, kõik haarasid jäätisekulbid ning show algas. Show iseenesest oli üsna staatiline: iga daam kaapis kulbiga jäätisevannodest parajaid laaste, millest vormusid tasapisi... jäätiseroosid. Tõepoolest, nende loodud taiesed, mis valmisid kõigest paari minutiga, meenutasid vägagi päris roose, mistõttu oli kaunitesse kroonlehtedesse hambaid vajutada nagu isegi kahju.

 

Gelato Rosa

| Üles |


Jätsipeatuse järel peetud kiired läbirääkimised laste ja teismelistega andsid tulemuseks, et võime tõesti jalgsi minna üle Széchenyi kettsilla Buda poole peale. Paraku selgus silla otsas, et peame selle jalutuskäigu unustama – silla kõnniteede remondi tõttu oli pääs jalakäijatele sillale suletud. Bussiga tõotati ent tasuta ülevedu. Jalutada saanuks üle allavoolu jääva Erzsébeti silla või ülesvoolu jääva Margareti saare otsa silla – mõlemal juhul tähendanuks retk poolekilomeetrise jalutuskäigu asemel juba rohkem kui kahekilomeetrist matka 35C pähelõõskava päikesega. Niisiis valisime bussi.

 

Buda

| Üles |


Buda funikulööri piletijärjekorras seistes meenutasin paari tosina aasta tagust elevust toonasest mägiraudteega sõidust. Tundsin seda kergelt nüüdki, kuid kas kuumast ilmast või mõnel muul põhjusel, vaimustas perspektiiv maailma vanuselt teise funikulööriga lustisõitu teha lapsi üsna leigelt. Ümber kassa tuuritasid muidugi kenad kutid mesijutuga kasutada vaguni asemel hoopis bussi, millega lubati ära näidata kõik, mida Budas vaadata on, ent sulgesime kõrvad sireenide siristamisele. Peale veerantunnist järtsu istusimegi lõpuks kummalises, päikesest ülesköetud vineervagunis... Buda funikulöör ehitati Odon Szecheny eestvõttel 1870. -l aastal, kaheksa aastat peale maailma esimese sarnase kaadervärgi paigaldamist Lyoni. Tegelikult on läbi ajaloo ehitatud piki mäenõlva trossidega ülesvinnatavaid tõstesüsteeme juba ammu, esimene teadaolev puurelssidel liikunud funikulöörilaadne toode – Reiszug – pandi püsti arvatavasti juba 1495. a Hohensalzburgi lossi juurde Salzburgis.

 

Margit on tulemas...

| Üles |

 

Pest

| Üles |


Buda on Ungari kuningate linn. Budast sai kuningriigi pealinn 1361. a. Sinnamaani asus Budas 1247. a ehitatud kuninglik kindlus. Linnaks ent sai Buda juba roomlaste ajal, kui praeguse Óbuda ja Margareti saare kohale kujunes 46. a rajatud rooma laagrist 106. a-ks provintsi (Pannonia Inferior) pealinn Aquincum. Roomaaegseid kive olla praegugi sealkandis näha (täna sinna ei saanud, ju tähendab see, et tuleb taas tulla). Doonau tähistas toona valguse ja pimeduse piiri: läände jäi Rooma ning ida poole kõik need metsikud rahvad, kes eesotsas hunnide ja germaanlastega Aquincumi ka hävitasid juba sadakond aastat enne Rooma langemist. Buda nimi seostuvat ühel või teisel moel Jumalavitsaks kutsutud Attilaga, kes 451. a linna vallutas ja sellest oma residentsi tegi. Vähemdramaatilise loo järgi laskis ta roomaaegsed hooned korda seada ning ümbritseda ringikujuliste kindlustustega, mida hakati kutsuma Budavariks (ungari keeles nagu ringikujuline kindlus). Dramaatilisem lugu räägib aga loo, et kui Attila endise roomlaste kantsi üles ehitas ning läände sõjakäigule läks, võttis tema vend linna üle ja nimetas kuninga residentsi enda nimega – mis olnud Buda (tegelikult Bleda vms). Attila tuli tagasi, lõi vennal pea maha ja viskas laiba jõkke. Ta küll keelustanud gootikeelse venna nime kasutamise, mistõttu saksa keeli hakati linna kutsuma Etzelburg (Etzel on Attila saksa keeles), aga madjari keeles jäi kohale külge Obuda, mida täna meenutab otse Obudai saare nimi ja Obuda linnajagu (selle kese on endine Aquincum). Vennatapp olla seejuures ajalooline fakt. Fakt on ka see, et vaid aasta peale oma venna veristamist suri Attila pulmaööl imekauni germaani printsessi, Ildico voodis. Mõned ütlevad, et vägilase surm tuli juhuslikult, germaani rahvajutud ent ütlevad, et Ildico mürgitas väepealiku kättemaksuks printsessi lähedaste tapmise eest. Aga tulles tagasi nimede ning faktide juurde, jäävad asjad siiski segaseks: niipalju kui mina aru saan, toimetas Attila endise Obuda linna piires, Buda ent tekkis selle kõrvale eraldi linnana mõnevõrra hiljem, keskajal...

 

Valve valitsushoone ees

| Üles |


Ja nii see Budas läks. Ungari ja hiljem Austria-Ungari kuningate sugu ja teod on kahtlemata kuulsusrikkad ning põnevad, aga ma ei viitsi siinkohal seda küll ümber kirjutama hakata. Võib-olla lihtsalt mainiks seda, et Buda linna lõpu faktid on konkreetsed ja hästi teada. 1849. a avati šoti juurtega inseneri, Adam Clarki, kavandite järgi ehitatud Széchenyi kettsild, millega loodi Pesti ja Buda vahele püsiühendus ja mis lõpuks viis selleni, et AD 1873 keiser Franz Joseph I-se käsul liideti kolm linna, so siis Buda, Óbuda ja Pest üheks Budapestiks.

 

Kettsild

| Üles |


Buda kuningate lugu, millesse mahub ka jupp aega Türgi provintsikeskust, on vorminud Buda linnasüdame, mida täna markeerib XVIII sajandil keskaegsest kindlusest ümber ehitatud hiiglaslik loss. Lossist mitte kaugelt leiab uhke vikerkaarevärvilise katusega keskaegse Mátyási (Matthiase) kiriku, mida tuntakse kui üht Ungari kuningate kroonimise kirikut. Selles kirikus krooniti küll vaid osad kuningad – enamus varasematest kuningatest, sh Istvan I, krooniti Szekesfehervaris, toonases kuningriigi pealinnas. Ideaalis peaks leiduma kuningapalee ümber veel mitmeid paleesid, kuid meie jalutuskäigu ajal ehtisid keskust kuningapaleest Kalameeste bastionini hulga kaupa tornkraanad ning tellingud; tundus, et vähemalt kahte uhket maja ehitati maast laeni täiesti otsast peale üles. Meie päevaplaan muidugi ei näinudki ette selle kõige põhjalikku inventeerimist, kuid kolm eesmärki said siiski seatud: vaadata Kuningalossi, vaadata lossi katakombe ja uuendada tutvust Kalameeste bastioniga. Kuna meie seltskonnast enamus oli Gellerti mäel mitu korda käinud, otsustasime ses kuumuses tsitadelli vahele jätta.

 

Fontään

| Üles |


Alustasime Kalameeste bastioniga. Läbi ülesköetud tänavakivide jõudsime Mátyási kiriku ette. Uhke gooti ja neogooti segu, värskelt üle vuntsitud, kiiskavalt valge nagu taamal asuvad Kalameeste bastioni muinasjututornid ja kaarekesedki. Miks seda bastionit just kutsutakse Kalameeste bastioniks – ungari keeli – Halászbástya (no kõlab täitsa eestipäraselt) on teadjatelegi pisut ähmane, ent suure tõenäosusega on see seotud endisaegse jõeäärse kalurite asumiga. Bastion ja keskaegne kirik on omavahel tihedalt seotud ning peavad kohaliku Viollet le Duci, ehk siis Frigyes Schuleki XIX sajandi lõpul loodud kavandite järgi moodustama ühtse neoromaani-neogooti stiilis lahendatud terviku. Bastioniga militaarses mõttes pole sel kõigel täna enam muud pistmist, kui fakt, et 1905. a valminud tornistik asub XVIII sajandil ehitatud bastioni kehal. Viimane omakorda on ümber ehitatud XIII sajandi muldkindlustustest. Neuschwansteini vaibiga Shuleki kavandeid peeti algul baroksessee linnaruumi mittesobivaks, ent professor müüs oponentidele oma idee maha põhjendades seda vajadusega luua Matyasi kirikule, kui ühele Ungari tähtsaimale pühakojale, väärikas ja ajakohane foon.

 

Mathiase kirik

| Üles |


Kalameeste bastionil hakkasin aduma, et peanahk tunneb väga puudust koju jäänud kübara järgi. Kuningapalee poole mööda varjulisi tänavanurki teed otsides leidsin küll ühe suveniiri poe, kus müüdi sonisid ja salle – müüagi arvas, et üks soge sobiks just mulle, ent see ei olnud see. Küll sattusime seepeale Anna tänava otsal varjulisele söömakohale, mis vastas kõigile turistilõksu tunnustele, ent pakkus samas esinduslikku ülevaadet ungari köögist, üsna kiiret ja lõbusat teenindust ning päikesevarju. Isegi hinnaklass jättis esialgu tellides väga inimsõbraliku mulje - arvet saades muidugi see mull lõhkes – kogu kupatusele kirjutati otsa 15% teenustasu, mis tegi kokku üsna Eesti tasemel hinna. Kaabu sain lõpuks osta õhtul Pesti poolelt. Kuna mu higine laup tundus müüjale millegipärast kahtlane, siis ma mütsi pähe ei proovinud ja nüüd ma siis liigun ringi nagu Bruno Mars "Uptown Funki" videos:
 

I'm too hot (hot damn), uh
Call the police and the fireman
I'm too hot (hot damn)
Make a dragon wanna retire, man
I'm too hot (hot damn)
Say my name, you know who I am
I'm too hot (hot damn)
And my band 'bout that money, break it down
Girls, hit your hallelujah (ooh)...
 

...Ainult, et ma ei suuda kuidagi selliseid tantsusamme teha ja erinevalt hr Marsist sai minu kübar kogemata paar numbrit vajalikust väiksem.

 

Kalameeste bastionil

| Üles |

 

Margiti sild

| Üles |

 

Kronoloogilises järjestuses peaks nüüd ette võtma Buda katakombid, aga ma kulutaks enne paar hetke kuningalossile ehk Buda kindlusele. Süvenemata ajaloolistesse detailidesse võib öelda, et Buda kindlus annab läbilõike Ungari ehituskunstist alates aastast 1246 kuni tänaseni. Seda ehitati ümber kordi keskajal enne türklasi, türklaste ajal ning peale viimaste välja kupatamist tehti loss XVIII sajandil ringi korralikuks paleeks. Tänase mahu sai loss Franz Joseph I ajal XIX sajandi keskel, siit-sealt tuuniti maja belle epoque lõpuni, muuhulgas harjutas lossi juures XX sajandi esimestel aastatel kätt üks Ungari toonaseid tipparhitekte - Alajos Hauszmann. Siis tulid sõjad ning kuningate kantsi hävitas lõpuks peale paarikuist piiramist 1945. a veebruaris kuulsusrikas Punaarmee. 1950-ndatel -60-ndatel lossi uuriti ja kaevati ning taastati ajastu vaimus, mis tähendas eekätt baroksete, klassitsistlike ja juugendlike säilinud originaalsete osiste (eriti interjöörides) mahalõhkumist ja asendamist stalinistlikus vaimus butafooriaga. Ungaris oleks õigem küll öelda vast Kadari stiilis: kohalikule suurele juhile ja õpetajale, János József Kádárile, mõeldes. Räägitakse, et hr Kadar polevat olnud nii suur m...n nagu tema kolleegid teistes idabloki maades, ent eks see kõik ole suhteline. Vaid barokset-klassitsistlikku mahtu üritati hoida harjumuspärase maamärgina ja nii taastati kaugvaates fassaadid ja Itaalia sarnaste eeskujude järgi 1961. a ka keskne kuppeltorn. Kogu rekonstruktsioon valmis AD 1966... Originaallossi lõhkumise ajal kaevati välja ja konserveeriti ning rekonstreeriti suure õhinaga samas keskaegseid osiseid, mida täna meenutavad müürid ja tornikesed lossi lõunatiival.

 

Elutud aknad ja...

| Üles |

 

...häbenevad lõvid

| Üles |

 

Nukrus

| Üles |


...Ja see loss on kurb lähivaates. Nagu zombie. Nagu manifest kogu nõukogude aja brutaalsele ja inimvaenulikule mõtteviisile. Hingetud kaheks jaotatud imelikud aknad ja masinlik dekoor, mille i-le paneb täpi tuttuus keskaegne müür ja tornike... Kurvad lõvid proovivad häbist lämbuva häälega möiratada endise auhoovi väravapostidel... Ainus helgem moment vanast aust ja uhkusest on ehk jahistseeni etendav Matthiase purskkaev peakorpuse edelanurga juures ja prints Savoy ratsamonument Doonau poolsel küljel. Maja peidab endas praegu kunstimuuseumi, millest hetkel oli avatud vaid tükike: poolt majast katavad tellingud. Ungari taasiseseisvumise järel üritati kommunistide aegset hävitustööd pöörata ning alustati hoone viimase arhitekti, Alajos Hauszmanni auks nimetatud nn Hauszmanni programmi. Programmi raames üritatakse stalinistlikku rekonstruktsiooni 2030-ndaks aastaks „õigeks“ rekonstrueerida... No näeme. Aga vähemalt vaated lossi eest Doonaule ja Pestile, mida nautisid kord kuningad ja keisrid, on stalinistliku restauratsiooni kiuste kenasti olemas. Ning, vaadates Savoy hobuse juurest üle õla tagasi – võinuks minna ju ka palju hullemini...

 

Matthiase purskkaev

| Üles |

 

Savoy...

| Üles |

 

Ent vaated on siit ilusad!

| Üles |


Budat jääb meenutama ent üks teine, samuti lossiga seotud paik – Buda katakombid. Esiteks jättis kustumatu elamuse koobaste jahe ja rõske temperatuur, mis oma tosina soojakraadiga pakkus väga teretulnud vaheldust lõõskavale õueõhule. Ent ka käikude süsteem ise on päris äge. Kolasime pimedates ja vähem pimedates urgasteedes pea tunnikese, kuni nõrgemad hakkasid kaebama kontidesse pugevat külma. Selle üle, et mis või kes on need käigud uuristanud, pole teadjameeste keskel täit konsensust. Lossiga on need olnud sajandeid seotud, kuid kas algupäraselt oli tegu loodusliku fenomeniga, mida sajandite jooksul lossirahvas on tuuninud või 100% inimeste kätetööga ei osata täpselt öelda. Lastel igatahes haakusid külmad koridorid Moria kaevandustega... Ja nagu Moria kaevandused nii mäletavad ka Buda katakombid arvatavasti palju koledaid lugusid, sest seda on pea kõik Ungaris püsinud võimud kasutanud vanglana. Ent koopaid on kasutanud ka röövlid ja niisama vastalised pelgupaigana, neis hoiti moona ja sneisse peideti varandusi, siin sunniti teravate ja kuumade argumentidega inimesi tõtt tunnistama ja tunnelite pimedatesse soppidesse ka maeti nii tähtsaid kui tühiseid.


Katakombides ei räägita nii väga noist sadadest (sageli ilmasüüta) õnnetutest, kes niisketes ja külmades käikudes oma otsa leidsid. Palju jutustatakse vaid ühest legendaarsemast härrast, keda koobastikus kunagi vangis peeti. Kutsuti teda ristinimega Vlad Tepes (kuningana Vlad III), meie oleme temast kuulnud pigem läbi Bram Stokeri fantaasiamaailma kui krahv Draculast. Stokeri Draculaga on ajaloolisel Vladil muidugi väga vähe ühist peale nime ja tegude rahvajuttudes, kuid kokkuvõttes oli ajalooline meeski üsna karismaatiline tegelane ja ka vägivaldne timukas, keda seejuures rumeenlased peavad oma rahvuskangelaseks. Toimetas ta Ungari kuningriigi piirialadel kuningas Matthias Corvinuse ajal. Tänu viimase armulikkusele õnnestus Vladil ka katakombe külastada...


Draculaks hakkas Vlad end ilmselt ise kutsuma oma isa järgi, keda hüüti Draculaks seetõttu, et ta kuulus Wallachia (mis siis oli ajalooliselt valdavalt Rumeenia lõunaosa) valitsejana Draakoni Ordusse („dracula“ tähendab vanas rumeenia keeles draakon). Ordu asutas Ungari kuningas Sigismund I u pool sajandit enne „meie“ Dracula sündi. See klubi oli iseenesest üks põnev asutis – sinna said kuuluda vaid kohalikud kuningakojaga seotud siniverelised rüütlid. Vlad III -nda ja tema venna lapsepõlv möödus Türgi sultani, Murad II, juures vangistuses – see on iseenesest üks pikk ning kurb lugu. Loo kokkuvõte ja moraal seisneb selles, et sultan vangistas printsid, püüdes niiviisi poiste isa, Vlad II tegemisi sultanile sobivalt suunata. Arvatakse, et just türklaste juures õppis noorhärra Vlad head ning rafineeritud tapakunsti. Kui toonane Poola-Leedu kuningas osmanite vastu ristisõda alustas, päädis teine pikk lugu sellega, et tollase Ungari sõjapealiku, Janos Hunyadi abiga sai Vlad 1456.a Wallachia troonile. Kolmas pikk lugu räägib sellest, kuidas ta seal troonil sai käia kolm korda kuni lõpuks leidis oma otsa türklaste vastu sõdides. Teise ja kolmanda korra vahel istus mees legendi järgi 14 aastat trellide taga ja esimese aasta sellest Buda katakombides.

 

Pimedus

| Üles |


Vlad tahtis olla Wallachia valitseja türklaste ja ungarlaste abiga või emma-kumma kiuste, sõlmides kokkuleppeid, tappes või makstes vajadusel andamit. 1462. a abiellus ta salaja kuninga õetütre, Justina Szilagyiga. Kas oli lugu ainult armastuses või sündis see ka pisikese arvestusega, et liitu kuningas Matthiasega tugevdada, jääb ajaloohämaruse. Paraku jäi abielu lühikeseks – Corvinus laskis mehikese arreteerida ja Budapesti katakombidesse pista. Põhjuseks olevat olnud justkui Dracula salasepitsused sultaniga, mida tõestasid kirjad. Mõned arvavad, et need kirjad võisid olla ka võltsing ja Corvinus tahtis tülika asjapulga lihtsalt eetrist maha võtta. Aasta pärast viidi vang Budast Visegradi kindlusesse ja sellega kõigi muinasjuttude kiuste Dracula suhe Budapesti katakombidega lõppes. Loomulikult on see viimane üles tähendatud väikeses kirjas ning pealiskaudsele huvireisijale kuvatakse katakombe kohana, kus piinles aastaid vaene väärkoheldud kannataja, kuningas Dracula.

 
Selle piinlemisega on aga ka nagu on. Vlad III valitsemist olevat iseloomustanud karm kord ning kättemaksuhimu, mida väljendas erakordne julmus nii türklaste kui oma kristlastest oponentide vastu. Isegi sultani sõdurid olevat kahvatunud nähes külade kaupa teibasse aetud või elusalt põletatud naisi ja imikuid, meestest rääkimata. Räägitakse, et Vlad III lasknud elusatelt vangidelt nahku nülgida, neile mütse naelaga pähe kinnitada... jne, jne. Härra lemmiksignatuuriks olnud vangide elusalt teibasse ajamine, mistõttu kutsusid kaasaegsed teda ka kui Vlad Teibasseajaja. Oli nagu oli – see põhjendab tema rahvaluulelist erakordselt õelat kuvandit ja nime tänast tähendust, mis rumeenia keeli viitavat saatanale.


1475. a laskis Matthias Moldoovia kuninga palvel Vladi vabaks ja härra sai minna trooni tagasi nõutama. Sellega kaasnes üks hirmus sündmuste sasipundar sõdimiste, reetmiste, rahusobitamiste ning lõpuks Vladi mõrvaga. Räägitakse, et türklastest mõrtsukad tapnud 45. aastase Dracula sõjalaagris ta oma telgis. Seejärel lõiganud nad maha tema pea, mis lõpuks ehtinud teibasse aetuna sultani palee esist Konstantinoopolis.


Legendid räägivad, et Draculat ja Matthiast sidus maagiline number 14. Dracula kohtus Matthiase õetütrega, kui see olnud 14. aastane ning istus vangis 14 aastat. Matthias suri 14. aastat peale Vladi surma... kummalistel asjaoludel. ...Siit algabki juba Stokeri ja tema kolleegide pärusmaa.


Muidugi on Dracula loo avastamine koobastes uudistajatele eksootilisim kogemus, kuid seinaorvadest ja võlvkäikudest leiab valgest kivist tahutuna terve plejaadi ungari kuningaid ja muid asjapulki. Võib-olla on sinna kivvi raiutud kogu kohalik kuningatesugu – ei julge-tea öelda.

 

Mis on äraandja palk?

| Üles |


Tee Pesti poolele läks juba tuttavat rada: funikulööriga alla ja sealt bussiga juba tuttavale Istvan Széchenyi platsile (viimast teadupärast peetakse üheks suurimaks XIX sajandi Ungari riigimeheks). Päike laskus vaikselt horisondi poole, ent grillitemperatuur ei tahtnud sugugi järgi anda. Sestap, peale väikest ringiuitamist ja erinevate kohvikute katsetamist, leidisme Zriny tänavalt jäätisekoha, mis sobis kõigis vanuses reisilistele.

 

Margit on minemas

| Üles |


Et Istvani kirikusse hommikul peale tornis käimist sisse ei saanud, siis seadsime nüüd sammud pühakotta. Sattusime sisse astuma just inglisekeelse jumalateenistuse lõpul. Kirik oli rahvast täis, käis õnnistamine ja teenistuse lõpuliturgia. Laulu lõppedes hakkasid inimesed rõõmsalt pühakojast välja valguma; ruum oli väge täis. Äge on see tunne alati, kui teenistuse lõppedes täitub pühakoda energiaga. Peetagu mind siis imelikuks, kui seda siin kirjutan...

 

Tagasi Istvani kirikus...

| Üles |


Mati oli õhtuks bronninud laevasõidu Doonaul. Et sinnani jäi veel mõni tund, arutasime, mida ette võtta. Lapsed kuuma jalutupäeva järel väga entusiastlikult ei käitunud, endalgi tekkis tunne, et võiks lihtsalt hetke võtta... Võtsimegi siis. Jäime ankrusse välikõrtsis nimega Di Vino. Tellisin veini ja võtsin pliiatsid. Põngerjad said jäätist ning hakkasid samuti Istvani väljaku purskkaevu skitsima. Päike loojus, hetk seisis...


Õhtusöögikoha leidsime poole rahvaga kusagilt Deak Ferenci platsi lähedalt; Liisat-Annikest tõmbas kusagil eemal tänavatoit. Tellisin guljašši. Kui umbes minu vanune härra tellimusi tuli võtma jätkus mul lollust uurida, et kas guljaššiports härrasmehe õhtusöögiks võiks olla piisav. Loomulikult sain eitava vastuse ja nii tellisin mõtlematult lisaks juurde ahjukana kohalike haluškadega. Veerand tunni pärast kanti lauale harukordselt suur kauss guljašiga ja mehine kanaports – toidukogus, millest saanuks vabalt kolm inimest söönuks. Et tüdrukud olid läinud omapäi linna avastama, saatsin neile S.O.S. teate – aidake hädast välja, kallid lapsed. Muidugi sai teade pisut mõtlematu sõnastusega, mistõttu varsti kihutasid kohale hirmunud nägudega plikad arvates, et murdsin jala või midagi sellist. Käskisin neil seepeale kana sööma hakata.

 

Videvikuaeg

| Üles |


Meie laev pidi väljuma veerand kümme Pesti poolsel kaldal kusagil Erzsébeti ja Kettsilla vahel 6. või 7. pontooni juurest. Mati tüüris meid üsna kindla näoga väikesesse järjekorda, mis venis tasapisi moodsailmelisse klaaslaeva. Sissepääsul tervitasid kenad miniseelikutes madrusehakatised. Tervituseks uuriti, mida keegi juua soovib ning paluti leida meelepärane istekoht. Laev täitus mõne hetkega ning üürikese aja pärast võiski alata meie seiklusrikas merereis. Meeldiva üllatusena selgus, et iga reisiline võis pähe panna kõrvaklapid, millest sai välja timmida ka eestikeelse audiogiidi... Ja nii see tund möödus. Meeldivalt ja üllatavalt informatiivselt. Tundmatu eestikeelne kõneleja rääkis lahti nii mõnegi tähtsa hoone ja silla loo ning sekka taustaks noppeid Ungari, Budapesti ja Doonau lugudest. Ja on mida jutustada ning kuulata alates kuningatest ja lõpetades suurepäraste teadlaste ning kunstnikega... Mida kõike... isegi paganama pastaka on ungarlased leiutanud! Jutu kõrvale serveeriti klaas külma mahla, veini või vahuveini. Selle viimasega juhtus ka pisuke äpardus. Et laevasõit ikka tõeliselt meelde jääks, koperdas üks triibulise särgiga madrus-daam Liisale otsa, kallates seejuures elegantselt kogu klaasi sisu Liisale ja tema taha istunud noormehele pähe. Juhtub... Äparduse peale muidugi unustati Liisa jook üldse ära ja kanti ette alles peale madrusele meeldetuletust mõni hetk enne maabumist.

 

Laev

| Üles |

 

Kuningaloss

| Üles |

 

Püha sagredo Gerardus - ehk siis Gellert, Istvani isiklik usumees, Csanadi piiskop

| Üles |

 

Ja Parlamendihoone

| Üles |


Õhtu viimaseid kaadreid jääb meenutama tantsulka jõe ääres, Vigado platsil. Muusika mängis, paarid keerlesid. Kogu see atmosfäär olnuks nagu stseen mõnest vanast Itaalia filmist. Kui üritust lähemalt uudistama läksime jäid silma sildid, mis teavitasid, et tantsupidu on ainult turistidele...
 
 

Tantsulka

| Üles |

 


 

10.07.2023. 23:23. Hotell Mercure Magyar Király. Székesfehérvár
Järgmine  |  Eelmine  |  Üles

 

Székesfehérvár

| Üles |

 

Tänaseks õhtuks oleme leidnud endale öömaja linnas, mille nime ma suudan kuidagi küll veerides kirjutada, ent ei üritagi hääldada – Székesfehérvár. Hetk tagasi naasime vanalinnast. Jäime täna omadega pisut hilja peale, mistõttu õhtusöögivalikusse jäi vaid üks koht, mille köök hilisel tunnil töötas – Porto Vino. Natuke gurmeehõnguline koht ja itaalia köök... Knokkid, pasta, lasanje - kogu itaalia klassika, aga kõik mingi kerge vimkaga. Vahel tundub, et mitmetärni resto peakokkade vahel käib võistlus, kuidas traditsioonilisi roogi võimalikult palju üle vindi keerata. Ent tänaõhtuste toitude juures olid õnneks roogade tuttavlikud maitseomadused säilitatud ja juurde pakutud kuivapoolne riesling oli lihtsalt suurepärane (ma tegelikult ei ole eriline rieslingu-fänn, aga see valik maitses tõesti hästi).


Õhtusöögile eelnenud tunnike Székesfehérváris ja mõnikümmend kilomeetrit enne seda kujunes päris põnevaks: sattusime otse vägeva äikesetormi keskmesse. Põldudel keerutasid tuulispasad, üle maantee kihutasid risti läbinähtamatud rekkakõrgused tolmupilved, mis varjasid kenasti nii vastutulevaid autosid kui ringikihutavaid puuoksi ja muud väiksemat prahti. Enne linna tekkisid teedele juba ka esimesed mahalangenud suured oksad ja puud, linna jõudes pidime hotelliotsinguil mitmest teele ning tänavaäärsetele autodele peale kukkunud suurest puust kõrvaltänavaid pidi ringi sõitma. Ühe silla all sattusime isegi rohkem kui poole ratta sügavusse lompi, mis auto kenasti vesiliugu tõstis. Maru kestis, kuni saime end hotelli regatud, hilisemal jalutuskäigul vanalinna valitses tšill vaikus – kui tänavatel ei vedelenuks oksarisu jm tuulega kokku veetud prahti, ei uskunukski, et vaid veidi aega tagasi kallas maruiilide vahele nagu oavarrest.

 

Marus...

| Üles |

 

Hotell on udupeen – pisut liiga ülbe ja ka vastava hinnaga. Jäime oma otsingutega õhtul väga hilja peale ja nii ma surusin esimest ettejuhtunud majutusasutust. Kõik on iseenesest ok, ent kardetavasti leidnuks koha ka mõistlikuma hinnaga. Aga see-selleks – peaasi, et õhtuks lastel katus pea kohal.

 

Õhtul lahenes ka üks jooksev ja natuke ärritav probleem: ostsin kiirtee vinjeti. Ma olin tegelikult mõelnud, et sõidan Ungaris mittetasulistel teedel, ent Mati selgitas väga veenvalt, et me ilmselt peame piki kiirteed ühe neljasajaklidise otsa tegema, seega laadisin inimtühjal vanalinna keskplatsil alla vastava äpi ja edasi läks juba lihtsalt. Vist läks number süsteemi ja edasi on kõik automaatlugemisega. Äpp soovitas küll ka tungivalt QR koodi välja printida – aga kus ma siin prindin ja ju sobib häda korral ka elektrooniline tõestus. Igal juhul võib nüüd järgevad päevad piiramatult Ungari kiirteid kulutada.


Hommik algas „tavapäraselt“ – kerge eine buffees ja siis juba tuttava metrooga linna. Kesklinna otsa tegime Liisa tungival nõudmisel, et üle vaadata Keskturg. Talle jättis see maikuus kustumatu elamuse. Muidugi jäime oma minekuga pisut hiljaks, mistõttu kohtusime Mati perega küll turu väravas, kuid neil oli juba tiir peale tehtud. Leppisime siis kokku, et trehvame uuesti pealelõunal Esztergomi kiriku juures, mispeale Mati sundus autorendibüroosse, meie turule.

 

Keskturg

| Üles |


Turuhall on nagu need XIX sajandi lõpu sarnased ehitised, sillad, raudteejaamad ja turuhooned ikka: malm ja teras, vermid ning tugisõrestikud kenasti neogooti valumetallornamendiga ehitud. Kolmelööviline ja kolmetasandiline hall valmis hall 1897. a Samu Peczi, ühe toonase tuntuma Budapesti arhitekti, kavandite järgi... Lootsin sisse astudes leida eest turumelu nagu turul muiste, ent see konkreetne turg tundub olevat 100% turistidele mõeldud lavastus. Tõsi – paprikat, sibulat, kartulit ja küüslauguga topitud hapukurke saab küll osta (viimased muuhulgas maitsesid väga hästi), ent suure osa moodustab huvireisijatele orienteeritud gastronoomiline nänn, napsud ja terve tasand igast sorti hilpe, käsitööd ja ka harju keskmist hiina sodi - ühesõnaga nagu üks segasevõitu kaubakeskus. Hinnaklass on see-eest nagu Tallinna Kaubamajas. Tüdrukud käisid maja läbi ning tundusid rahul olevat. Mulle see maja ise kui fakt meeldis, aga mida ma seal ringi tammudes ei tajunud, oli ehe turg.

 

Keskturg

| Üles |


Tagasi linnasüdame ja metroojaama poole kõmpides andis tunda taas üles kuumenev välisõhk. Seepärast olime õnnelikud leides ühelt nurgalt varjulise ja tuulise välikohviku hea kohvi ning kurgilimonaadiga...

 

Varude täiendamine metroojaamas

| Üles |


Esztergomi sõit sujus viperusteta. Leidsime kirikualuse tasulise parkla, mille kohta vestluses parkimiskorraldajaga (puhtas ungari keeles) saime teada, et võime auto parklasse jätta homse hommikuni. Läbi autoakna tundus ilm pilvi vaadates jahenevat – taevasse tekkisid tumehallid rüngad, mis varjutasid otse pähe lõõskava päikese, ent välja astudes võttis vastu tuuletu sauna eesruumi temperatuur. Kõne Matile andis teada et nad jõuavad poole tunni jooksul, mistap otsustasime kirikumäge pisut iseseisvalt tudeerida. Ma olen varem Esztergomi kirikus käinud – juhtus see AD 2000. Toona, mäletan, me mingil põhjusel uksest kaugemale ei saanud, nüüd igatahes oli ambitsioon ka torni külastada. Kiriku kõrvale jäävast väikesest kindlusemäest üles jalutades tundus ses kuumuses väljakutse 400 astet kirikutreppe mööda torni ronimist üsna ebameeldiva missioonina. Läbi tagasihoidliku linnusevärava ja üle kantsiõue minnes jõudsime lõpuks higist laupa pühkides kiriku kõrvale, kus avanes kahjuks pettumust valmistav vaatepilt: torne varjas tihe tellingutekardin ning ühe torni kuppel lebas tükkideks võetuna maapinnal.

 

Esztergom: esimesed muljed

| Üles |


Esztergomi kirik on Ungari suurim ning selle kuppel olevat üks suurimaid maailmas. Pühakoja vägevus tuleb selle staatusest – läbi aegade on olnud see (küll pisikeste pausidega) Ungari katoliku peakirikuks. Kirik kõrgub Doonau lookele jääval künkal, endisel linnamäel. Linnamäe lugu ulatub ilmselt Kristuse eelsesse aega, ent kindlus ja väike kirik rajati sinna juba Istvani enese aegu aastaks 1010. Kirik elas üle isegi mongolite läbustamise, sai vahepeal kunnide omavahelistes nägelustes XVI sajandil küll pisut pihta, ent tehti jälle korda ja elu läks edasi. Ilus elu lõppes türklaste tulekuga, kes 1543. a kirikusse mošee tegid – tuuning, millega lõhuti sellest välja enamus väärtuslikku. Metslastest järgi jäänud vägistatud kirikumaja otsustati XIX sajandi algul ümber ehitada ja nii sai tiivad unistus luua Ungari suurim ning silmapaistvam kirikukompleks. Joonistas selle algselt Pal Kühnel, peale tema surma jätkas János Packh. 15 aastat oma elust tegeles ta katedraali ehitusega, kuni 1839. a astusid tema korterist läbi mõned vahvad röövlid, kes arhitektihärra lihtsalt ära tapsid. Ja siis kutsuti kohale juba József Hild, kellest Budapesti katedraali juures juttu sai tehtud. Muuseas, kiriku sisseõnnistamisele kirjutas loo Ferenc Liszt.

 

Esztergomi katedraal

| Üles |

 
Katedraal on pühitsetud neitsi Maarja taevasseminemisele-viimisele (neitsi Maarja taevasseminekut tähistatakse 15. augustil – minagi joon igal aastal sel päeval klaasikese... aga iseenda vananemise tähistamiseks) ja Pühale Adalbertile. Viimasega läks nagu paljude tema kolleegidega. Magdeburgis usuteadust õppinud mees sai 982. Praha piiskopiks, kuid nähes kuningalinna porduelu, läks ta varsti nii usupõhimõttelistel kui poliitilistel põhjustel kuningaga tülli ja pages Rooma. Ta kutsuti 5. a pärast tagasi, aga jamad jätkusid ning kulmineerusid Adalbertiga Roomast kaasa tulnud munkade tapmisega. Et Praha usujuhina jätkamine oli pehmelt öeldes komplitseeritud, palus mees end 996. a paiku saata misjonäriks Ida-Preisimaale. Minnes jõudis ta 997. a varakevadel ristida Geza – vana hea kuningas Istvan Püha isa ja nooruk-Istvani endagi Esztergomis (see põhjendab ka Esztergomi kiriku eristaatuse) ning veel mõnedki teele sattunud. Otsa leidis ta mõni nädal hiljem Königsbergi kandis, kus uskmatud peksid ta keppidega surnuks, lõikasid pea maha ja pistsid teiba otsa – juba nagu kuuldud motiiv kusagilt.

 

Esztergomi linnuse väravas

| Üles |


Kohtusime mõni aeg hiljem Mati perega kiriku ees. Piletikassase minnes selgus nörritav tõsiasi: kirikusse saab, torni saab, krüpti saab, ent torni lastakse alles kell 17.00. Suhtlus kena piletimüüjaga käis naeratuste ja ... paberilipikutega. Daam püüdis ära arvata meie küsimused ja siis näitas vastuseks paberilehtedele varem valmis kirjutatud inglisekeelseid lauseid. Enamusel kordadel olid vastused igatahes loogilised. Et kellaosutid liikusid alles kahe peal, siis peale lühikest arutelu otsustasime vahepeal ära vaadata Visegradi kindluse ja siis uuesti üritada.


Visegradigi sai AD 2000 väisatud. Tegelikult täitis kogu Visegradi tee mälestustetulv toonasest reisist. Nagu hiljem selgus, otsis ka Mati tee äärest seda ägedat kohta, kus kunagi kusagil Visegradi ja Esztergomi vahel otse Doonau kaldal telkisime, varbad telgiuksest jões...


Tänase Visegradi linnuse parimaks osaks on ilmselt imelised lennukivaated Doonaule ning teisel kaldal laiuvatele Slovakkia külakestele. Kantsist enesest on säilinud umbes sama palju kui Rakvere linnusest – kuigi pisut suuremal alal, mistõttu endisaegsete eel- ja põhikindluse vaimusilma manamiseks tuleb rakendada fantaasiat. Ka linnusse üles seatud ekspositsioon hakkab otsa saama ja natuke ajale jalgu jääma, mistõttu ainult muuseumi pärast sinna küll ei viitsiks minna. Ent vaated on ägedad, eriti kui varjulist pildistamise kohta otsides kuuled trubaduuri mandoliiniga varjulisel rõdul õrnu keskaegseid viise mängimas.

 

Visegradi lennukivaated

| Üles |


Visegradi linnus ehitati peale mongolite märatsemist 1250-ndatel ning sada aastat hiljem, kuningas Karl I ajal, sai sellest Ungari kuningate residents. 1400-ndate algul kolis kuningas Sigismund trooni tagasi Budapesti, Visegrad jäi suveresidentsiks. Visegradi linnus on end ent ajalikku kirjutanud hoopistükkis 1335. a seal kokku istunud kolme naaberriigi kuningate koosviibimisega. Karl I eestvõttel sõlmiti Ungari, Böömimaa ja Poola kuningate vahel kokkuleppeid ja jagati piirialasid. Selle tulemusel sündis mitmesajaks aastaks kolm edukat kuningriiki, mille õnne lõpetasid türklased ühelt poolt ning peale viimaste väljalöömist Austria, Preisimaa ja Venemaa teiselt poolt. Kaido Jaanson on sellest sündmusest kirjutanud väga kena loo Postimehes.

 

Visegrad

| Üles |

 

Mannekeeni võrgutav pilk

| Üles |

 

Linnamägi

| Üles |


Linnuse juurest parklasse tulles õnnestus lahendada taas tekkinud sularaha probleem – ATM seisis turistinänni putka kõrval – ning tasuda parkla väljasõidul andam parkimiskorraldajale. Et aega oli ning lõuna ammugi käes, tegime oma seltskonnaga mäest alla sõites peatuse esimese restorani juures. Astusime inimtühjale varikatustega piknikulaudadega palistatud mittemidagiütlevale õuele. Hagar Hirmuse abikaasa kasvu proua tõi ette päevinäinud menüüd tervitades kõiki nagu John Silver vastuvaidlemist mittesallival häälel. Kartsin juba, et astusime ämbrisse, ent üsna kohe nõutati tellimus ning hetk hiljem higistasid laual külmad joogid, sh väga maitsev Gösseri Zero sidruniõlu. Peatselt saabusid ka guljašid mulle ning Liisale ning Annikesele tummine punane kalasupp. Minu meelest nägi ka see välja nagu guljašš kalast, kuid Annikese meelest avastas ta leemes maitsenüansse, mis tegid sellest „igatahes mitteguljašši“. Tõele au andes maitsesid kõik road lausa imeliselt! Mida kõike võib saavutada suitsutatud paprika ja tomatitega õige koka käe all! Ütlesin seda ka Hagari abikaasale, mille peale sain kuulda kõuehäälsed tänusõnad.

 

Visegradi keskuses

| Üles |


Alla külla jõudes soovisid preilid jäätist. Parkisin kohaliku supermarketi taha. Plikad läksid jätsijahile, mina nautisin panoraamvaadet taamal kõrguvale Visegradi künkale ning sellel toonivale varemehunnikule. Juhuse tahtel kohtusid plikad Mati seltskonnaga poes ja nii jätkasime hetk hiljem taas paarisrakendis sõitu tagasi Ezstergomi.

 

Teine katse

| Üles |


Ezstergomi jõudes oli selge, et õhtul läheb huvitavamaks - potisinised pilved kogunesid lääne pool taevakummil tihedasse troppi. Sellest hoolimata palavus järele ei andnud – autotermomeeter näitas parklasse keerates endiselt 35.5C. Torni ronimise tuurile näis olevat päris suur huvi – kiriku ette kogunes kokkulepitud kellaks oma viiskümmend inimest. Kolm nooreohtu giidi tegid lühikese instruktaaži ning pihta see hakkas: 400 astet energiliste sammudega kupli poole. Palav! Pagana palav! Ja kitsukesel keerdtrepil ei näinud lõppu tulevat. Ent järsku kõndisime nurgatornide tellinguterisust juba kõrgemal katuseveerel. Mahavõetud kupliga tornialus haigutas meetreid allpool kaaneta jäänud konservipurgina. Seejärel kitsuke trepp metallsõrestiku tihnikus kupli all ning järsku olimegi kupli ringteel. Ronimine tasus pingutust: Visegradi vaadetega Doonaule Esztergomi kuplilt nähtavat päris võrrelda ei saa, kuid lennukitunne tekkis ikkagi.

 

Remont

| Üles |

 

Esztergomi lennuikvaated

| Üles |

 

Esztergomi linnus

| Üles |

 

Mis on tornikiivrri all

| Üles |


Kupli alt maapinnale laskudes tundus taevatrepp oluliselt lühem. Ainsaks hädaks sel teel oli kamp slovaki-sugu katkiste nukkidega härrasmehi, kes lihtsalt arvatavasti enne tuurile tulemist tarbitud alkohoolsete jookide mõju all valimatult lärmasid.


Jalutuskäik kirikupargis viis kaldaastangule 2001. a püstitatud Istvani kroonimist kujutava skulptuurigrupi juurde. Melocco Miklóse poolt lubjakivist välja raiutud 12 m kõrgune monument avati ...hmmm...jälle... 15. augustil. Sama kunstniku tehtud on ka valgest kivist kuningas Matthiase kuju endise tsistertslaste kloostri seinal siinsamas linnas, Székesfehérváris, kus me täna oma õhtut veedame. Istvani kuju juurde pakuti kauba peale tasuta tramburaid ja kometit. Ma ei ole kursis Ungari popmuusikaga, ent oletan, et saime lives osa kohaliku popkultuuri ühe audiovisuaalse teose sünnist. Kivist raiut’ kroonimistseremoonial hööritas keegi napis kleidikeses paksult krohvitud daam, keda filmis gürostatiivile kinnitatud kaameraga kaabus ja shortsides härra. Veel paar härrat toimetasid taamal asjalike nägudega mingite muude tähtsate apastraatidega. Tüdruk väänles meeleheitlikult ja liigutas usinasti huuli. Vahepeal katkestati võte, juhendati daami ja siis filmiti edasi. Töllerdasime algul kogemata kaadrisse, kuid hiljem püüdsime oma irvitavaid lõustu meelega juba vaatevälja sättida. Loodan, et see kunstiteos saab kuulsaks nagu Pharrell Williamsi „Happy“ ja meid ei lõigata videost välja.

 

Istvani ristimine

| Üles |


Esimeste raskete piiskade kukkudes jätsime filmivõtted, et võtta rataste alla tee läbi õhtuste tormipilvede Székesfehérvári poole...

Kisub vihmale...

| Üles |

 

Jalutuskäik Székesfehérváris

| Üles |

 

 


 

12.07.2023. Kell 00:14. Villa Oliver. Heviz
Järgmine  |  Eelmine  |  Üles

 

La Montanara. Hevitz

| Üles |

 

Taas õhtu ja taas saabusime linnast ning taas saatuse tahtel lõpetasime õhtu Ungari-Itaalia söömakohas. Nurisemiseks ei ole põhjust – mina sain igatahes imehea liha singi-juustuga ja seenekastmega. Liisale kanti ette võrratud küpsetatud tortelliinid, Annike sai oma kanaga salati ja teisedki ette paremad palad, mida menüüst himustada oskasid. See restoran oli mõnes mõttes nagu taeva õnnistus, sest täna pole meil söögikohtadega erilist õnne olnud. Hommikusöök Mercurys oli muidugi ootuspäraselt viisakas, kuid peale seda vedas viltu kuni õhtusöögini. Juhtus nii, et sattusime lõunasöögi ajaks Herendisse, kust esimesest ettejuhtunud söögikohast, mis nägi välja enam kui kahtlane, pirtsutades ära sõitsime. Teised linnakese kohad juhtusid ent olema juba selleks päevaks suletud või kui olid avatud, siis teatati, et kokk on juba jalga lasknud. No tõesti, kell 2 päeval! Et mitte läbi koputada kõikide kaardil näidatud kihelkonna kõrtsude uksetaguseid, valisime välja paar lähimat sihtkohta teel, mille kohta ilmatark Google teadis raudkindlalt, et on restoran ja on avatud... Varsti selgus, et esimeses kaardil näidatud asukohas ja ka selle naabruskonnas kilomeetri raadiuses ühtegi söögikohta ei ole ning pole kunagi olnudki. Valikust järgmine söökla täitsa olemas sellises ägeda nimega külas nagu Kislöd. Astusime rõõmsalt kõrtsituppa ning nähes käputäit kohalikke tunkedes pensionär-talupoegi õlut trimpamas aimas süda halba. Jah, tõesti, ka siin... kokk oli tõepoolest koju läinud. Arvatavasti „läks juba varavalges“. Kaardil muidugi paistis Hevitzini söögikohti tosinate kaupa, ent kuna konnasilmale oli juba astutud otsisime lohutust kohalikust COOP-ist. Nii sündis, et tänase lõuna sõime puude vilus Kislödi keskuses I ja II ilmasõja kangelasi mälestava kiviobeliski jalamil. Piknikut lõpetades – ent sellele ei kulunud üle veerand tunni, soovisid kaasreisijad üht-teist poest juurde hankida. Poekese trepile jõudes sattusid na tülpind näoga tädile, kes kaupluse ust lukku keeras... Siit siis tänase päeva moraal – lugupeetud teekäija, ära põlga teele juhtunud söögikoha kasinavõitu menüüd ja räpasevõitu laualina – sest võib juhtuda, et viineritükkidega letšo asemel pead leppima poolkuivanud sarvesaia ja kalakonserviga külapoest...


Aga muidu on tänane päev olnud päris äge. Alustasime hommikut jalutuskäiguga vana hea Ungari kuningriigi pealinnas - Székesfehérváris. Esimeseks missiooniks kujunes küll paberraha peeneks vahetamine parkla kõrval poes. Münte vajasime parkimise pikendamiseks – kaardimakse siin riigis tundub kohati olevat siiski veel leiutamata või on Orbani valitsuskepi all taas unustusehõlma vajumas.

 

Székesfehérvári Karmeliitide kloostri kirik

| Üles |

 

Székesfehérvár oli minu jaoks täielik üllatus. Õigemini see, et tegemist on väga vana linnaga ja vana pealinnaga ja kuningalinnaga. Olin kogu aeg arvanud, et see peamine kants on olnud läbi aegade Buda ja hiljem Budapest. Isegi eile Budapestis linn kohta lugedes jäi kuidagi selline tähtis tunne, kuid õige pealinn asus Székesfehérváris. Budapest oma tänase sisu ja metropoli maine omandas siiski pigem peale türklaste okupatsiooni Habsburgide ajal. Székesfehérvár ent oli pealinn ja isegi aastasadu kuningate kroonimise koht. Tegelikult juhuse tahtel oli sõit Esztergomist sinna ju üsna märgiline ning ka loogiline – tulime riigi usukeskusest pealinna.


Arvatavasti asutasid juba roomlased sinnakanti oma asundused Gorsiumi ja Herculia. Gorsiumi varemeid on pisut välja kaevatud ja vaadata saavat neid Székesfehérvárist mõne kilomeetri kaugusel. Praeguse linna asutas ent Istvani isa Geza 972. a. Mõlemad kuningad ka krooniti Székesfehérváris. Soode keskele rajatud linn ümbritseti eeskujulike kindlustustega, linna rajati valgest kivist kauneid kirikuid ja kloostreid, mistõttu keskajal hakati naabermaades seda kohta kutsima Alba Regiaks, ehk siis eesti keeli Valgeks kindluseks. Linn oli soode vahel nii hästi hoitud, et mongoli kõrilõikajatel ei õnnestunud sellest üle käia.

 

Székesfehérvár

| Üles |


Ilmselt üks Székesfehérvári kõige märgilisemaid ehitisi oli 1010. a Istvan I käsul ehitada lastud Neitsi Maarja Taevsseviimise kirik, mis oli toona kristlikus maailmas üks suurimaid romaanikas kirikuid, kui mitte suurim enne Cluny ehitamist. Székesfehérvári basiilika oli ka Ungari kuningriigi tähtsaim kirik. sest seal hoiustati Ungari krooni ja kroonijuveele, riigikassat ning arhiivi. Kirikus krooniti 37 kuningat ja 39 kuningannat ning sinna on maetud 16 Ungari kuningat-kuningannat, sh sellel reisil juba selgeks õpitud Istvan I ise, Bela IV ja ka Matthias I. Kiriku loo lõpetasid türklased 1543. a, kes, olles linna vallutanud, rüüstasid ja rüvetasid kuningate hauad ning muutsid kiriku püssirohukeldriks. 1601. a põles pühakoda maha ning selle varemed lammutati XVI sajandil. Praegu tähistavad varemeid kenal rohumaal valendavad vundamendiriismed nagu pleekinud luud...

 

Székesfehérvár. Kuningate kroonimiskirik

| Üles |


Türklaste jõupingutuste kiuste kubiseb ka tänane vanalinn kloostritest ja kirikutest – enamus küll Habsburgide ajal ehitatud või üle kirjutatud. Kirikute ja kloostrite rohkust seletab nii linna varasem staatus pealinnana kui ka olulise peatuspunktina palverännuteel Euroopast Pühale Maale. Kõike seda ilu ja ajalugu oleks täna veelgi enam vaadata, kui II ilmasõja lõpul poleks linna ekskursioonile tulnud Punaarmee... Igal juhul veetsime vanalinnas esialgu plaanitust hoopis enam aega, mis lõppkokkuvõttes muutis omasoodu ka õhtused plaanid... aga sellest pisut hiljem.

 

Székesfehérvári ulmedekooriga Püha Istvani  basiilika

| Üles |


Mati algne plaan Székesfehérvári tulekuks oli Bory-var, ehk siis Bory kindlus või loss. Kuna mul polnud ka sellest halli aimugi, siis valmistusin vaimusilmas järjekordseks keskaegses kivihunnikuks, ent linna ajaloolisse suvilapiirkonda jõudes poleks ma osanud oodata küll sellist üllatust. Bory kindlus-loss on ühe markantse mehe, Jenő Bory, unistus, kirg ja põgenemine. Bory ostis endale 1912. a linnaserval väikese hüti koos veinikeldriga suvemajaks. Arhitektina ning kirgliku ajaloo- ja kunstihuvilisena asus ta majakest järk-järgult laiendama kuni sellest võrsus muinasjutuloss. Seda võiks võrrelda Neuschwansteiniga või mõne keskaegse suure kompleksiga... Ja Bory -var ilmselt võidaks selle võistluse. Mitte mahult, vaid ideelt, unistuse suuruselt. Bory on ehk eklektilisem oma arhitektuurikeelelt, kuid kordi rikkalikum... Esialgu olid meistri plaanid tagasihoidlikud, ent siis vallutas maailma raudbetoon ning õppejõuna József Nádori nimelise tehnikaülikooli juures sai ta kasutada uusimaid betoonitehnoloogiaid ja praktikat vajavaid tudengeid neoromaanikas ja neogootikas hooneosade vormimiseks ning fantastiliste skulptuuride ja ornamentide valmistamiseks. Praeguseks on aeg betoonile lisanud juba tubli annuse tolmu, mistõttu näeb kogu see kompott välja üsna vana ja eheda kivina. Kuid lisaks fantaasialossi välistele vormidele täidavad selle ruume belle epoque vaimus kunstiteosted: maalid, skulptuurid, joonistused... Ei midagi väga maailmakuulast, kuid nauditavad sellegipoolest. Klassikaline ilu ja romantiline Euroopa kultuuriloo kokkuvõte. Loomulikult ümbritsevad lossitorne vägagi nauditavad ajatud paradiisiaiad... Väga, väga lahe koht!

 

Bory-var

| Üles |

 

Peremees

| Üles |

 

Bory-vari aiad

| Üles |

 

Bory var: unistused

| Üles |

 

Bory var: kunst

| Üles |


Herendisse jõudsime täpselt õigel ajal, et põgeneda päikese eest konditsioneeritud õhuga muuseumiruumidesse. Arvatavasti ei teaks keegi maamunal midagi Herendist asulana, kui sinna ei oleks 1826. aastal asutatud portselanimanufaktuuri. Käsitsi tehtav peen portselanitegu vältab seal tänini, mistõttu ka praegused müügimehed rõhutavad, et Herendi Porselan pole tööstus, vaid manufaktuur. Tehakse seal aegade algusest alates udupeeneid asju, enamasti Euroopa kuningate ja niisama vägevate köögikappi ja diivanilauale. Isegi kommunistide ajastul ei käinud tehas märkimisväärselt alla, vaid jätkas kaunite lauanõude ja nipsasjakeste tootmist. Seepärast kulges ettevõtte reanimatsioon 1990-ndate algul üsna libedasti. Nüüd toodetakse taas suuri ja väikeseid nipsasjakesi ja toidunõusid maailma koorekihile alustades Omaani šeikidest ja lõpetades Briti kuningakojaga.

 

Herendi portselanimanufaktuur

| Üles |

 

Portselan

| Üles |


Manufaktuuri portselani muuseum on nagu muuseum ikka – palju lauanõusid, kunstasjakesi ja ka niisama veidrad asju. Üks imelikumaid eksponaate minu jaoks pärines XIX sajandist, kus kaunil liual kujutati mingi mõisa põletamist... Herendi tegeliku elamuse saime ent jalutuskäigust käsitööliste juurde, kus näidati puust ja punaseks lives, kui keeruline ja peen töö on portselanist vidinate tegelik valmistamine. Ma pole kunagi olnud potikildude ja taldrikute fänn, kui neid virnade viisi muuseumite vitriinidesse vaatamiseks välja on pandud, ent see peen näputöö, mida kasvõi kõige algelisema tassi valmistamiseks käsitsi teha tuleb äratas imetlust ning austust tegijate vastu. Ning tekitas ka arusaamise sellest, miks „päris“ portselan nii paganama kallis on (muuseumi eeskojas, firmapoes, leidus asjakesi, mille rahanumbrid olid ka eurodes kuuekohalised). Lõpetasime oma ringkäigu Herendi vabriku udupeenes kohvikus tee ja koogikestega, mida serveeriti loomulikult portselanil. Midagi ei ole teha – portselantass on õhuline, kerge ja sellest kohvi limpsimine isegi omal moel nauditav...

 

Vormimine...

| Üles |

 

Detailid...

| Üles |

 

Pits...

| Üles |

 

Punumine

| Üles |

 

Maalimine

| Üles |

 

Peakunstnik

| Üles |

 

Herendi kook

| Üles |


Ja siis algas lõunasöögitrall...


Hevizisse jõudsime poole kuue paiku. Veidike aega läks öömajale regamisega ja kola tubadesse viskamisega, ent vähem kui poole tunni pärast seisime maailma suuruselt teise soojavee järve pääsla fuajees. Ent pileteid lunastades sattusime pigisse: hüdra kassaluugi tagant andis teada, et vabandust härrad, aga jäite 3 mintsi hiljaks – keskus on veel küll tund avatud, aga pileteid enam ei müüda. Väike hämmeldunud ja natuke nördinud arvamuste vahetamine kassiiriga lõppes veel ühe mammi ilmumisega kassasse, kes valjult saksa keeles asus kõike eelnevat üle korrutama. Niisiis lahkusime pisut pahuralt teadmisega, et oleme teretulnud homme hommikul alates 8.30-st. Igaks juhuks teatati seda ülivigases inglise keeles tosin korda ning korrati igaks juhuks ka paar korda saksa keeles, et sõnum puupeadele kohale jõuaks.

 

Heviz. Villa Oliver

| Üles |


Nii juhtus, et veetsime mõnusa õhtupooliku hoopis Balatoni savist põhja varvastega voolides Keszthely Helikoni rannas. Tegelikult järve äärde jõudes arvasime ehmatusega, et si lastagi niisama vette: esimene mulje traataiaga piiritletud rannast tekitas tunde tasulisest rannanautlejate kaitsealast, ent pääsessime siiski maksuvabalt. Vesi oli õhutemperatuurist siiski kraadi paar jahedam, mis 32C õhusooja peale mõjus mõnusalt värskendavalt ning andis jõudu ja inspiratsiooni isegi liivalosse ehitada.

 

Balaton

| Üles |


Edasine Hevitzi õhtu kujunes lõpuks, nagu ennist juba mainisin, õnneks maitsvaks ning meeleolukaks: kuigi esimeste katsete järel tundus, et päevane ikaldus söögikoha leidmisega kestab edasi. Esimene kõrts, mida kõiketeav kuugel soovitas, seisis hoopiski müügis, teisest oli kokk juba jalga lasknud, kuid kolmandas, La Montanaras, alles kokad töötasid ja nii lõpetasime päevakese siiski täiskõhuga.


Lõpp hea, kõik hea.
 

 

 


 

13.07.2033. Kell 00:38. Árnyas Panzió és Rendezvényterem. Godöllo
Järgmine  |  Eelmine  |  Üles

 

Sümegi kindlus

| Üles |

 

Jälle öö. Jälle uus koht ja taas on aeg päeva lõpuks kirja panna head emotsioonid. Tõsi, hommik algas pisut vasaku jalaga ja kurja toiduteemalise mõttevahetusega kallite võsukestega teemadel, millest ma siin pikalt jutustama ei hakka. Ka möödus minu öö huvitaval ja kokkuklopsitud asemel – nimelt meie toa lahtikäival diivanil puudus avades keskmine osa. Avastasin selle alles restost naastes. Et retseptsioonis valitses pimedus, siis organiseerisin endale diivanipatjadest seljakotist ja muust kättejuhtuvast küljealuse. Ärgates tundsin justkui tümitanuks keegi öö otsa puuhaluga – kõik kohad näisid kanged. Hommikusöök toodi kenasti piknikukorvikesega ukse taha, ent selle valik ei sobinud Annikesele. Lisaks ei töötanud veekeetja, tabletikohvimasin teoreetiliselt töötas, ent kohvi sealt välja võluda ei õnnestunud ning ilus induktsioonpliit küll võttis voolu sisse, ent keeldus koostööst mingi sisseehitatud vihavaenu tõttu läikiva kopsiku vastu, millega saanuks teevett keeta. Ühesõnaga – kes lõpuks ropendas ja kes nuttis. Ent hommiku lõpuks lahkusime toast siiski sõpradena.


Hommikune Hevizi veekeskuse kassatädi naeratas pileteid õndsalt; päike paistis – kuum järv virvendas akende taga. Välja astudes võttis vaatepilt korraks nõutuks – nagu sattunuks 1980-ndate sovhoosikeskuse ujulasse: klikiaegne kole-kandiline kompleks, suvaline kaldaplangutus, väsinud päevitustoolid ja ka kõik see sama ajastumulli ideaalselt haakuv seltskond vees ning veepiiril... Ilmselt olime aastaid nooremad noorimast termaalveenautlejast ses spaas. Ent ega vanad inimesed kuidagi halvad ole – varsti oleme ju ise samasugused. Seepärast jätsin imestlemise ning pirtsutamise ja sulpsatasin vette. Vesi oli tegelikult mõnus, kuid maailma suuruselt teisest termaalveejärvest ootasin nagu särtsakamat temperatuuri. Täna oli vesi 35C ja tundus vaid pisut jahedamas välisõhus üsna leigena. Nojah – kui kunagi Uus-Meremaal seda maailma suurimat kuumaveejärve vaatlesime ei tulnud pähegi varbaid vette pista – sealse vee temperatuuriks mõõdeti 100C ja rohkemgi. Ent niisama lusti hulpida kannatas küll ja veelgi. Samas ammendas Hevizi järv end tunniga. Elumuutvat elamust sealt ei saanud, kuid vähemalt olen nüüd olnud lihaseid lõõgastavatel ravivetel, mida kunagi on nautinud nii Ida-Saksa esikluurajad, prints Franz Ferdinand kui ka meie oma vana hea Eduard Vilde.

 

Hevitzi kuumaveejärv

| Üles |


Hevizist lahkudes seadis plaan järgmiseks peatuskohaks linnakese nimega Tapolca. Kaevanduslinn ise oma barokse vanalinnaga on nagu Habsburgide aegne linnake muiste, mistõttu ei juhtuks ka midagi halba, kui see asulana vahele jääks. Minnakse sinna ent Ungari suuruselt neljanda koobastiku pärast. Niisiis parkisimegi autod Tapolca koopakeskuse lähedale. Keskpäevane temperatuur tegi taas Ungarile au, mispärast põgenesime kiiresti piletikassasse päikesevarju. Turistinänni lettide vahele uppunud kassas selgus, et jälle oleme ajaga natuke ämbris. Meie olime igatahes internetiavarustest saadud ajatabeli kohaselt platsis õigel ajal, et jõuda 13.00-sele seansile (koobastesse lastakse inimesi jaokaupa vaid kindlatel kellaaegadel), aega jäänuks ülegi, kuid paraku teatas kassapidaja, et tung maa alla on nii suur, et kahjuks lõunaks enam vabu kohti ei ole. Hea uudisena saime teada, et kella 16.00-ks veel midagi on. Nii tegi see vangerdus taas väikesed korrektuurid ülejäänud päevaks – Mati mõte oli olnud õhtuks Höllökosse jõuda, ent nüüd jätsime taevaliste otsustada, kuhu magamamineku ajaks satume. Tüdrukud igatahes hakkasid selles väikeses tagasilöögis nägema Herendi kõrtsupidajate (see koht siis eile, kuhu läksime ja mille menüü ära põlgasime) needust, mille vastu tuleks midagi kiiresti ette võtta.


Tapolca vanalinn on üsna väike, seda ehib kunagine maaliline termaalallikatest toituv veskijärv ja XVIII sajandil ehitatud kirik. Viimane ja üldse kogu pisuke barokne vanalinn sarnaneb naaberkülade-linnadega üsna suuresti, mistõttu suhtus rahvas jalutuskäiku päikesest kuumaks köetud linnakividel suhteliselt leigelt. Nii sündis, et võtsime ette hoopis ühe teise jalutuskäigu ja mitte vähem kuumadel kividel tosina kilomeetri kaugusel Sümegis.

 

Sümeg

| Üles |


Sümegi kindlus paistab teelise silma juba kaugelt. Kohavalikut sellele pahaks panna ei saa - maaliline kivikants troonib muidu suhteliselt lainjal maastikul esilekerkival järsuseinalisel kõrgel künkal. Kui palju sellest on looduslik ja kui palju selle kujule orjajõud kaasa on aidanud võib vaid arvata. Kirjutatakse, et tänaste Ungari keskaegsete kindluste hulgas olevat Sümegi kants üks paremini säilinutest. Tänane masajate kandiliste nurgatornidega koloss esitleb oma keskaegset ilmet muidugi olemuslikult, tulirelvade ajastu tuuningu lisasid sellele türklased 1550-ndatel. Kindluse algset ehitusaega väga täpselt ei ole teada. Algses mahus kindluse laskis ehitada Bela IV. Rääkides Belast ja Sümegist on just paras koht peatuda korraks ühel koledal aastal Ungari ajaloos.

 

Sümegi eeslid

| Üles |

 

Bela isa oli Andras II (Andreas II), kes läks ajalukku 1217. a alustatud V ristisõja eestvedajana. Neli aastat tapeti Pühal maal inimesi kristlaste jaoks midagi saavutamata peale selle, et kaotati kohutavalt inimesi ja ressursse. Ilmselt sillutas ristisõjast jäänud sõdijate puudus mõnikümmend aastat hiljem Batu khaani kõrilõikajatele siledama tee Euroopasse. Isa surma järel jõudis Bela troonil olla vaid kuus aastat enne mongolite saabumist AD 1241. Esimene ja toonase kuningriigi jaoks ka viimane lahing koerakoonlastega läks lahti Mohis, Sajo jõe (Tisza lisajõgi) kaldal (lahingkoht asub Miskolcist kagus praeguse Muhi ja Onodi vahel). Khaani armee hävitas Bela sõjaväe. Hävitas, tähendab seda, et 60000-st mehest tapeti enamus. Nagu õhtul teada sain, olevat iidsel lahingukohal isegi mingisugune Leedu Ristimäe laadne moodustis – kui jõuab, võiks ju vaatama minna... Ühesõnaga, Mohi all haledalt kolki saanud Bela põgenes ühes käputäie kaaslastega ja varjas end erinevates kohtades, sh Sümegis. Mongolid toimetasid pidurdamatult, väikestest salkadest linnakestes neile vastuhakkajaid ei olnud. Ainsaks tõkkeks Kuldhordi ratsaväele teel läände sai Doonau. Kui aga Doonaul jää kandma hakkas, tulid mongolid üle jõe ja kuninga paojooks jätkus. Bela peatus teele jäänud linnustes, kuid mongolid olid taas peatselt kannul. Lõpuks leidis väsind mees varjupaiga hästi kaitstud Trogiri kindluses, praeguses Horvaatias. Bela palus abi paavstilt ja teistelt Euroopa kuningatelt, paavst kuulutas välja isegi ristisõja, aga ent abi ei tulnud - polnud seda jõudu kellelgi, et operatiivselt väge kokku ajada. Siinkohal võib irooniliselt mainida, et ainuüksi ristisõdade programmi raames näiteks Põhja-Saksamaa meestel olid parasjagu käed tööd täis Eestimaal, Liivimaal ja Kuramaal, ja prantslastel oli tegemist albilaste tapmisega. Lisaks oldi peale Andrease ristisõda peksa saadud ka kuuendas ristisõjas ning peeti plaane seitsmenda alustamiseks, mis nõudis ressursside koondamist... Niisiis - varsti olid Trogiris platsis ka koerakoonlased ning asusid linna piirama... Kes teab, kuidas see lugu endale lõpu oleks saanud, kui poleks juhtunud hoopis nii, et suurkhaan Ögodei, Tšingis-khaani kolmas poeg, viskas 1242. a kevadel vedru välja. Et mitte pika ninaga jääda, tahtis Batu minna valimistele ning kaasa võtta arvestatava sõjalise argumendi. Seepärast korjas ta oma väed kokku ja läks tagasi Tisza taha jättes maha Ungari kuningriigi, mille rohkem kui kahest kolmandikus linnadest-küladest polnud midagi kivi kivi peale jäänud ja rahvast jõuti aastaga tappa rohkem kui viiendik. Nii sai Bela oma rüüstatud riigi tagasi ja asus seda usinasti üles ehitama. Kartes uut mongolite pealetungi laskis ta rajada ja ümber ehitada suure hulga kindluseid, sh Sümegi. Nii on Bela IV läinud ajalukku kui suur äpardus sõjas mongolitega, kuid ka kui Ungari kuningriigi taasrajaja ja ülesehitaja. Mongolid tulidki taas 1285. a kevadel ja... ujutasid üle enamuse kuningriigist, läbustasid ning tapsid uuesti. Kuid tänu Bela ehitatud kindluste süsteemile ei läinud tapatöö nii libedalt, enamust suurematest kindlustest ei vallutatud (kuigi loomulikult kindluste ümber läksid asjad omasoodu) ja lõpuks taandusid mongolid näljastena ning isekeskis tülitsedes veel enne aasta lõppu.

 

Sümegi linnus

| Üles |


Kui Tapolcas pelgasime jalutuskäiku päikesest kuumaks köetud tänavatel, siis Sümegis saime selle intressidega kätte: tee parklast linnusesse viib mööda mustade kividega sillutatud poolekilomeetrist järsku kaldteed. Väravas küsiti päris korralikult raha, ent selle eest seespool pakuti ka väga kaasaegset ja põnevat väljanäitust, millest sai ettekujutuse Sümegi kinduse loost ning millel baseerub suuresti ka mu eelnev referaat Belast ning mongolitest. Linnuse õuel näidati boonusena haukaid ja tehti muud kometit. Kõigile neile, kes ei olnud roolis ja kellele ei kehti alkohoolsete jookide tarbimise vanusepiirang, pakkus kindlasti meeldivat ajaviidet viinapuuväätidesse uppunud veinikelder...

 

Taas lennukivaated

| Üles |


Tagasiteel Tapolcasse peatusime ühes teeäärses restoranis (Varcsarda nimeline oli see vist). Söök ja menüü olid juba harjumuspäraselt guljašilikud ja ega sest peatusest polekski midagi rääkida, kui suured ja lollid reisikaaslased poleks sidruniga ära rikkunud ühe väiksema teelise kanarooga. Õnnetu juhtum, mis tekitas tühjast palju kurbust ning meelepaha. Siinkohal tuleb meelde jätta kuldne reegel – kui laps midagi sööb, siis ära pane sellele sidrunit, isegi kõige paremate kavatsustega ja isegi juhul, kui sidrun teeb tegelikult s...t saia; põnnidel on savi traditsioonidest, lapsevanema siirast soovist head teha ja näiteks prantsuse köögist.

 

Guljašš ungari klimpidega (ungari haluškadega)

| Üles |


Tagasi Tapolcasse jõudsime paarkümmend minutit enne koopaseikluse algust. Pudenesime puudevilus kokku leppimata mõneks hetkeks laiali nautima üksi ja paarikaupa võimalust korraks seltskonnast hinge tõmmata. Ostsin ingveriõlut ja astusin lihtsalt aja surnuks löömiseks ühte kivikeste poodi. Vaatasin hajameelselt ringi kui käsi leidis ühe peo all soojava laavakivist käekee. Tüdrukud olid pool tänast päeva juba tagapingis ladranud sellest, et see Herendi bistroo vanaproua vaatas meid kurja pilguga ja nüüd on vaja midagi enesekaitseks ette võtta. Ma väga ei usu sellistesse asjadesse, aga... Kui juba tuleb mõte, siis tuleb seda kuulata ja nii ostsin ehtekese ära. Kui siis plikadega piletikontrolli järel muljeid vahetasime, näitasid mõlemad õnnelikult omi amulette, mis nad kivipoest olla soetanud. Kummalgi kivil puha lugu ja superkaitsevõimed. Kui ma siis irvitades võidukalt oma käevõru välja tõin nägin kaht paari säravaid silmi:

 

„Issi, vau! See on ju laavakivi, see on kõige võimsam...!“

Ehh...

Koopasse laskudes tervitas esiteks mõnus niiske jahedus. Kujutan ette, et jahedal sügispäeval see niiske koopaõhk polegi nii meeldiv, kuid täna mõjus see lausa ergutavalt. Trepist alla minnes leidsime end varsti peegelsileda valgustatud sinirohelise koopajärve äärsest miniatuursest paadisadamast. Kohe selgus ka, et koopajärveretk tuleb paatidega ja iga roju aerutab ise. Ainus piirang – 200 kg paadi kohta. Päästevestid anti selga, eesistujale aer kätte ja nii see minu esimene koopapaadimatk algas.

 

Paati, härrased!

| Üles |


Koopad on alati ägedad vaadata, aga ma ei ole iseenesest nii kohutavalt suur koopafänn. Mul on olnud õnne jalutada koobastes ja sõita neis rongiga, Uus-Meremaal sõidutati pimedates koobastes helendavaid ööloomakesi vaatama samuti paadiga (seal muidugi toimus retk valgustamata koobastes, et saaks näha helendavaid pimeduseelukaid). Seepärast ma ei olnud Tapolca eel väga elevil. Tänastes valgustatud muinasjututunnelites ise aeru käes hoides andis see oma käega paatimine kooparetkele hoopis uue dimensiooni. Võrratu elamus! Kahju ainult, et marsruut on pisut liiga lühike – just jõuad vaimustuda, kui juba sirutab sadamakapten käe ning soovib head päeva...

 

Koopajõel

| Üles |


Varased õhtutunnid möödusid Budapesti ringi kiirteedel suunaga Gödöllosse. Päris äge melu, vahepeal oli tunne nagu mängiks mõnd episoodi NFS-s.
 

Gödöllösse saabusime poole kaheksa ringis õhtul. Saatuse tahtel juhatasid navid otse Gödöllo lossi ette parklasse. Pidasime kiire nõu õhtuplaanide osas ning otsustasime teiste asjade kõrval, et hommikul tuleme kindlasti ka lossi juurde tagasi. Taas üks vimka, mis Mati algselt koostatud reisiplaanile väikese keeru juurde lisas. Õhtu osas ent oli tegevuskava lihtne – tuli leida öömaja ja söögikoht.

 

Gödöllö poole

| Üles |


Ma ei hakka põhjalikumalt siin õhtusi otsinguid kirjeldama, kujunes see parajaks kadalipuks: kas puudusid vabad kohad, kas näitas kaart öömaja, aga reaalsuses maja üldse puudus või vastupidi, maja leidsime, ent öömaja puudus. Neljas koht läks lõpuks täppi. Eelviimasel juhul sattusime just lahkuvale perenaisele; kuuldes meie otsingust vabandas proua üliviisakalt ette ja taha, aga ei saanud aidata – maja on täis kullakesed, täis. Ent siis sattusime lõpuks linna servale tänasesse pansionisse ja kõik laabus. Maksimumpunktid lähevad seejuures retseptsionistile – rõõmus, vastutulelik ja ilus. Samuti ei osutunud tegelikkuseks kartus, et ses linnaservas peame õhtusöögi jahtimiseks sõitma kuhugi kesklinna; retseptsioonineiu juhatusel leidsime mõnesaja meetri kauguselt väga mõistliku ja ägeda teenindusega kõrtsu: ungari köök, traditsiooniliselt hiiglaslikud portsud ja väga hea vein. Tundub, et Tapolca amuletid töötavad. Minu tänaõhtuseks lemmikuks osutus muu Ungari köögi klassika kõrval brändine kastanikreem – esialgu nagu pisut veider, kuid maitsega harjudes viib lihtsalt keele alla.


On ka ilmauudist. Õhtul Gödöllös oli tunda õhus meeldivat vilusust. Õhtusöögile minnes katsid taevast paljutõotavad pilved, tagasi jalutades andis esimesi piisku. Praegu tundub, et piisutamine jätkub. Igatahes voolab avatud rõduuksest sisse meeldiva vaheldusena niisket, jahedat ööõhku.
 

...

| Üles |

 


 

13.07.2023. Kell 23:50. Dolce Vita Panzió. Miskolc
Järgmine  |  Eelmine  |  Üles

 

Hommik Gödöllo pansioni aias

| Üles |

 

Niisiis – täna maandusime Miskolcis. Ma olen sest linnast varem kordi läbi sõitnud ja pikemalt jalutanud 2006. a hingedepäeval siinse vanalinna inimtühjadel tänavatel. Tänases suveõhtuses melus peamisel jalakäijate tänaval veini nautides tundus ent küll, et viibin siin lausa esimest korda. Miskolc on tänases Ungaris suuruselt neljas linn ning on läbi ajaloo olnud üks idapoolse Ungari suurematest linnadest. Teadaolevalt asus Miskolci koha peal midagi küla-linna laadset juba varasel keskajal, linna moodi asi kujunes keskajal 1250-ndate paiku. 1544. a vallutasid selle türklased ja elu-olu läks rohkem kui sajandiks keskaega tagasi. Tänane mõnus vanalinn ehitati üles, nagu siin riigis ikka, Habsburgide ajal. Muidu üsna Tartu vanalinna meenutavasse kooslusesse on sisse pikitud ka mõnusalt juugendlikke hooneid. Ja muidugi on meeleolukas Könyvelőiroda ärikeste ja kohvikutega palistatud tänav, mille jalakäijale suunatud jagatud ruumi ehitatud trammiteed ei sega absoluutselt ka otse rööbastel kõndimist.

 

Hösök-ter. Miskolc

| Üles |

 
Tänase öömajagagi vedas – meie pansion, Dolce Vita, asub täiesti vanalinna südames, Deryne tänava ääres. Pansion on üliägeda sisehooviga. Mõnikümmend meetrit väravast jääb Hösöki plats, mida ehib kahe torniga padubarokne Taevasseminemise kirik. „Hösök“ tähendab vist kangelasi ja et see igale uitajale selgeks saaks, tuleb vaadata platsi lääneservas suure muldpüramiidi otsa ehitatud I ilmasõda mälestavat morbiidset skulptuurigruppi kirstu tassivate sõjameestega. Könyvelőiroda tänava poole jalutades palistavad teeveeri kõik Miskolci paremad sööma-joomakohad ning igast ägedaid kõrtse leiab ka – nagu õhtune inventeerimine kinnitas – meie tänava idapoolselt paraleeltänavalt ning Könyvelőiroda äärest. Viimasel, ühes ägedas kangialuses restoranis, õnnestus hankida ka tänane õhtusöömaaeg.

 

Dolce Vita

| Üles |

 

Tänane hommik algas mõnusa jahedusega – õhk tundus peale vihma värske ja klaar – teretulnud vaheldus senisele kuumusele. Hommikusöök kulinaarsete üllatustega silma ei paistnud, kuid oma trump oli varuks neilgi - pannkoogirobot. Pealtnäha äge masin, Jaan Tatika unistus, toimetas vaikselt omaette, surises ja müdistas, potsatades vahetevahel metallvaagnale ümmargusi koogikettaid. Kas just paekivist saia, aga midagi sinnapoole. Ausalt öeldes performance tundus vägev, aga maitseelamus jäi kesiseks – koogid maitsesid kummiselt ning magedalt.


Gödöllö palee ette jõudsime mõni minut enne avamist. Kuna keegi ei tahtnud otseselt päevinäinud portselani ja nikerdatud mööblit vaatama minna, leppisime minu mahitusel kokku jalutuskäigu pargis. Nagu peatselt selgus – parki saab jalutada tasuta.

 

Gödöllö palee

| Üles |


Gödöllö lugu sarnaneb pisut meie Toila Oru pargi looga. Gödöllö lossile laskis nurgakivi panna 1735. a üks Ungari rikkamaid siniverelisi - krahv Antal Grassalkovitš. Barokne paleekompleks oli omataoliste hulgas Ungari suurim, sellesse kuulus lisaks kopsakale tiibhoonetega lossile kirik, oranžerii, supelmaja tallikompleks ja eraldiseisev sisemaneež. Pisike Ungari Versailles’ oli siinkandis midagi ennenägematut ja sai seetõttu ihaldatud inspiratsiooniallikaks kohalike maamõisate ümberehitamisel. 1867. aastal ostis palee Ungari riik kroonimiskingituseks (peale korralikku ülesvuntsimist muidugi) keiser Franz Joseph I-le ja kuninganna Elizabethile – kaunile ning armastatud Sissile. Kuningate suve- ja jahilossiks jäi see koht I ilmasõjani. Peale sõja lõppu hakkas seda kasutama suvilana admiral Miklós Horthy, kellest sai taastatud Ungari kuningriigi regent. Vaene Karl, kes oli õigusjärgne troonipärija ning kes Horthyt püüdis paar korda pukist ära organiseerida, suri liitlasriikide heakskiidul Madeirale pagendatult kopsuhaigusesse – temast sai eelmisel aastal Madeira reisikirjas ka pisut juttu tehtud. Horthy peale mõeldes meenub raamat „Paar sammu piirini“, mida kunagi poisikesena lugesin. Põnev ja haarav lugu, kuidas paar kommunisti läbi Ungari ilusamate kohtade õiglase karistuse eest pagevad....

 

Üks lossi lagastatud tiibhoonetest

| Üles |


II ilmasõjas jäi lossikompleks terveks, kuid selle trööpasid ära ja varastasid paljaks nii saksa kui nõukogude sõdurid. Kommunistide ajal asutati peahoonesse vanadekodu ning ülejäänu kompleksi kasutas nõukogude okupatsioonivägi. Kuigi tänaseks on peahoone restaureeritud ning tasapisi kõpitsetakse kõrvalhoonete kallal, kinnitab mõnede veel korrastamata kõrvalhoonete nukker lagu taaskord Kuldhordi pärijate arusaamu kultuuriväärtustest.

 

Üks lossi lagastatud tiibhoonetest

| Üles |

 
Parki astudes sattusime mingi ajutise lava mahavõtmistöödele. See tegi natuke nukraks, sest kaadervärk varjas pildistamiseks vaateid pargi poolt peahoonele. Tänane pool metsane vabakujuline park on ilusam kui loss, kuid selleski on tunda veel pisut nõukogude aja ängi. Ent möödunut mahendavad uued istutused, tasapinnatud pargiteed, pingikesed ja taastatud paviljon. Parki on üritatud tagasi tuua Sissi aegset hõngu, vana mammutipuu ja veel mitmed eakad puuhiiglased on ilmselt Sissit ka oma silmaga näinud... Liisa ütles, et tal on kurb seda parki vaadata – mina nägin selles sadade meiegi mõisaparkide peegeldust... ning lootust: õigetes kätes saab pargi tagasi pöörata. Või vähemasti saab sellest unistada, samas kui põrmuks varisenud hoonete tagasi tegemine on enamasti üsna küsitav. Ja loomulikult ei leia Gödöllö pargist barokki – selle eest hoolitseti juba siis, kui loss kuningapere jaoks XIX sajandil ümber tuuniti. Praegu laiub peahoone taga kaunis inglise park...

 

Pargis

| Üles |

 

Sissi

| Üles |


Keskpäeval parkisime autod Hollókő küla servale. UNESCO pärandisse kantud külakesse jõudmist markeeris teeristi kaunistav suur must kaarnakuju – linnuke, mille nime sõna „hollokö“ tähendama pidavat. Kuni tänaseni ei olnud mul sellest kohast õrna aimugi – läksime sinna tänu Mati tehtud kodutööle. Lühidalt kokku võttes on praeguse Hollókő maine kest natuke rohkem kui sada aastat vana, ent küla ise, nagu selle kohal kõrguv kivikantski, pärinevad palju vanematest aegadest – kants on Bela IV aegne, küla arvatavasti veel vanem. Elanud on selles muust ilmast pisut eraldatud kohakeses palokid – rahvakild, kelle päritolu seostavad mõned hunnide sugulaste, avaritega, kes omakorda ilmselt kunagi tulid kusagilt Kesk-Aasia kandist, aga ka võib-olla nende ürg-ugrimugrilastega, kes aastatuhandeid tagasi Pannoonia tasandikele jõudsid. Tulid kes enne tulid, kuid peale jäi ugrilaste keel. Öeldakse, et praegused palokid, kes Hollókős elavad, rääkivat murrakut, mis on lähedane sellele algsele ungari keelele, mida nood ürgungarlased rääkisid ja mis on eesti-soome keelele pisut rohkem sarnane kui nö tavaline ungari keel. Iseloomulikud olevat nende dialektike pikad häälikud. Kuulsime kohalikke omavahel kõnelemas mitmes käsitööpoes ja postkontoris, ent relvastamata kõrv küll nende kõnet muust ungari keelest ei oska eristada.

 

Hollókő kaaren

| Üles |


Küla on ridaküla ja meenutab oma olemuselt Peipsiveere vanausuliste rannakülasid. Majadeski on midagi tuttavlikku pigem kusagilt Leedust või Valgevenest. Palokid olevat oma külas suutnud säilitada sajanditepikkuse ehitustraditsiooni ning seetõttu on UNESCO nad oma tiiva alla võtnudki. Tegelikult olnud palokite ehitusmaterjaliks puit, ent pidevate tuleõnnetuste tõttu, mis tihedalt täis ehitatud külas lõppesid enamasti terve küla maha põlemisega, hakati maju sajand tagasi ehitama kivist. Nii see „ülivana“ traditsiooniline ehitus peegeldub pigem küla planeeringus ning hoonete mahtudes kui detailides.

 

Hollókő

| Üles |

 

Hollókő  kirikla

| Üles |

 

Hollókő  kindlus

| Üles |

 

Küla ise on nagu elav vabaõhumuuseum – parim mis sellist laadi pärani puhul olla saab: osadest elamutest leiab käsitööpoode, ühest isegi töötava postkontori, mõnest majast leiab temaatilise muuseumi, ent enamuse õuedel askeldavad inimesed oma igapäevaseid töid-toimetusi teha. Külaveere tasulisel parkimisalal nägime tegutsemas ka väga agarat parkimiskontrolöri... Ja - enne külast lahkumist näidati ilmarahvale isegi ehedaid rahvarõivaid: mööda tanumat vantsis alla seltskond kirevates kostüümides tegelasi, esireas miniseelikuga daam nagu klišee mõnest täiskasvanute Punamütsikese filmiversioonist...

 

Punamütsike ja tema kaaskond

| Üles |


Õhtupoolikuks vedasime end Miskolctapolcasse – Miscolci äärelinna, kus asub üle Ungari tuntud koopaspaa. Teel tehtud lõunapaus venis plaanitust pisut pikemaks, mistõttu pelgasime, et kordub Hevizi stsenaarium, ent seekord hilisele piletinõutajale takistusi ei tehtud. Tõsi, takistuseks sain ma endale ise, sest unustasin autost kroksid ligi haarata ning käterätiku olin unustanud üldse Tartusse. Õnneks on minusugustele spaa ärimudelis oma plaan ning kohmetu küsimuse peale lahkusin hetke pärast kassast 7 euro eest soetatud saunalina ja plätudega.


Miscolctapolca koopaspaa lugu ulatub ilmselt taas eelajaloolisse aega. Mida mammutikütid neis koobastes tegid, ei teata, ent keskajal nautsid kuuma vett mungad. Tänases mõistes tervisevetena hakati siinseid koobastes vulisevaid termaalveeallikaid kasutama XIX sajandi lõpul. Esimene spaaversioon valmis koobastesse Bálint Szeghalmy – arhitekt, keda teatakse peamiselt mitmekümne Ungari protestantliku kiriku kavandajana - projekti järgi 1938. a. Koopaid tuuniti 1950-60-ndatel ja peale Ungari taasiseseisvumist. Puhtast termaalveest on täna loomulikult asi kaugel – juba kaugelt lööb ninna klooriving ning ka 35C nn termaalveega basseinid lehkavad kloori järgi. Aga arvatavasti mitte rohkem, kui mingis muus spaas. Ent lavastus, mille värviliste tuledega välja valgustatud koopad spaaelamusele lisavad, tasub vaatamist.

 

Miskolctapolca

| Üles |


Mingil hetkel hakati tulesid kustutama ning noor lükrasse riietatud kurjailmeline näitsik käratas kõiksellemehe basseinidest välja. Spaas olin tundnud kogu aeg, et kuidagi tuttavlik näib see koopaujula. Dejavu sai seletuse spaa ees, kivise palja naise skulütuuri all – 2006. a me ju Helega ligunesime siin mitu tundi. Toona töötasid ka soome saunad, mis täna olid suletud ja nägid välja nii, et avamist lähiajal igatahes ei plaanita.

 

Dejavu

| Üles |


Täna õhtul olime eilsest targemad – otsisime juba varakult ööbimiskoha valmis ja nii läks enamus auru mitte öömajale, vaid vanalinnas mõistliku parkimiskoha leidmiseks. Seejuures au ja kuulsus Matile, kes suutis leida ungarikeelse äpp-mapi, mille abil lõpuks, kui olime end Dolce Vitas sisse reganud, ka parkimise tasulistest-tasuta tsoonidest sotti saime. Läbi higi ja pisarate suutsime kaks normaalsuurusega autot suruda pansioni lähedal kõrvaltänaval leitud prakku, kuhu mahtunuks kaks Trabanti. Meie ponnistusi jälgis huviga keegi suitsu kimav kohalik. Kui siis lõpuks mõlemad autod ilma midagi mõlkimata paigas olid, istus härra Mati auto ees parkinud autosse ja sõitis minema. Väga vastutulelik temast igatahes.


Hotelli regamine kujunes üsna meeldejäävaks: meiega ajas asju vabalt ungari keelt kõnelev vanaproua. Tema kiituseks tuleb öelda, et daam valdas perfektselt tõlkeäppi, mis telefoni räägitud ungarikeelse teksti saksakeelseks kirjaks – jutuks muundas. Saime igatahes asjad aetud, proua jõudis meie nooremale rahvale isegi oma eluloo ja oma laste ning lastelaste eluloodki koos telefoni salvestatud rikkaliku pildimaterjaliga illustreeritult ära rääkida.


Õhtune Miskolc jättis võluva mulje. Mitte ainult väga ilus ettekandja ja hea vein Dalis, kust ma nüüd juba pea tund aega tagasi saabusin, vaid üleüldse. Läksime pansionist üsna kohe vanalinnast mõnd söögikohta otsima. Kui potentsiaalne tavern silmapiirile ilmus, nägin silmanurgast üht kangialust veinipoodi. Otsustasin korraks seltskonnast irduda...

 

Deryne tänav

| Üles |

 
Kitsukese kuid hubase veinipoe leti taga askeldas tore minuealine müüjanna. Vahetasime viisakusi, mille peale selgus, et kui soovin, saan veine degusteerida. Ettepanek oli ahvatlev ning nii proovisin paari valget – imehead, muuseas... Üks oli pärit praegusest Horvaatiast ja teine – Slovakkiast. Kui selle üle imestlesin, et pood ju Ungari veinidele pühendatud, sain osaliseks emotsionaalsele loengule teemal, kuidas I ja II ilmasõja tulemusel Ungari jagati ebaõiglaselt naabrite vahel – daam tõi välja isegi kaardi – ja kuidas tegelikult neil, ära näpistatud endise Ungari kuningriigi aladel, tehtavad veinid on Ungari veinid. Minu õpetamisega lõpetanud, uuris ta mu päritolu kohta. Estonia ja Estland igatahes jäid talle võõraks – niisiis tuli klassikaliselt ära „heureka“:
 

I know, Iceland!
 

Edasi, kui üritasin seletadada, et tegelikult ma olen pärit ühest väikesest riigist Venemaa, Soome ja Läti vahel, laksas naine peoga vastu lauda ja hüüdis:
 

Észtország! Of course! We should be relatives!
 

Észtország! Nojah... Daam valas välja uue veini, mille peale jutlesime Eestist ja Ungarist, sellest, kui erinev on meie keel ja kui sitt on ühes või teises riigis elada. Tõdesime, nii Eesti kui Ungari Orbanite kiuste pole see elu nii hull ka, kui vaid idanaaber aru pähe võtaks. Veinid ent olid seal tõesti head – minul on nüüd omad suveniirid sellelt reisilt olemas.

 

Miskolci veinipaus

| Üles |


Leidsin meie rahva restoranist nõutute nägudega menüüd sirvimas. Restosse kiirustades kartsin et nad hakkavad juba lõpetama, kuid jõudsin just tellimuste võtmise hetkeks. Portsud toodi ette taas imemaitsvad ning hiiglaslikud, minu steik serveeriti suurel puuliual munaga praetud saiaviilude ja kartulipannkookidega. Annikese krevetid ent toodi lauda kenasti suureks vanikuks põimituna, mis rippus... hernekausi kohal.
Nii see päev ongi läinud...
 

...

| Üles |

 


 

14.07.2023. Kell 23.35. Huli Panzió. Tokaj
Järgmine  |  Eelmine  |  Üles

 

Päevalillelapsed

| Üles |

 

Tokaj! Möödas on üks pisut eriskummaline ja samas võrratu õhtu. Oleme taas omapead, mis tähendab seda, et paratamatult tuleb hakata mõtlema kojusõidu peale. Kui täna Aggdelekis Mati perega hüvasti jätsime, sai esialgu navisse sisestatud Slovakkia, kuid Annike kiskus nutuvõru suu ümber ja ütles, et tema tahaks veel üht õhtut Ungaris. Ja miks mitte – kiiret meil ei ole – ja nii maandusime siis õhtuks siia.


Hommikune Miskolc jättis peaaegu sama võluva mulje kui õhtunegi linn. Hommikusööki otsides sattusime hotelli Pannonia. Tegelikult küll mitte päris juhuslikult; vanaproua eile õhtul ütles, et seal saame hommikusööki ja ta korraldab selle ära. Sööki nõutades selgus, et jah, tädi saatis juhtnöörid, aga läks nendega pisut orki. Meid pidi olema 6 inimest kahest toast, ent kirjas seisis 2 inimest toast number 6. Buffees õnneks söögipuudust ei olnud ning kuna maksmine toimus nagunii kohapeal, siis ei tekkinud sellest kõigest suuremat häda.

 

Miskolc: päevavalgel

| Üles |

 

Trabi

| Üles |


Tunnike väikestel teedel täies õiteilus päevalillepõldude vahel lõppes meie kaheperereisi viimase ühise sihtkohaga – Aggdeleki koobastega. Parkisime autod puude varju: lõunasse jõudev päike kuumas endiselt ning, kui uskuda ilmaennustust, siis homme-ülehomme alles minevat „päriselt“ soojaks.

 
Aggdelek on olnud läbi aegade Ungari üheks tuntumaks loodusimeks, mida on peetud vääriliseks üles kirjutada taas ka UNESCO listi. Karstikoobastik laiub ligikaudu 193 km2 suurusel alal Slovakkia-Ungari piiril nii, et Aggdelekist pääseb maa-alla ühelt poolt ja paar kilomeetrit teisel pool Slovakkia piiri, Jaskyňa Domicas, võiks samast koobastikust väljuda teiselt poolt. Käigud moodustavad ühtse süsteemi, aga turisti päris sinna labürinti ühest otsast teise jalutama ei lasta ja vististi, kui uskuda koobastiku kaarti, siis päris niisama jalutuskäik see ka ei oleks. Aggdeleki kassas selgus traditsiooniliselt, et koobastesse saab giidiga, järgmine giid ent alustab keskpäeval, seega pea pooleteist tunni pärast. Et mitte niisama passida – Aggdeleki külas, kui niisuguses, suurt midagi peale ei ole hakata – võtsime nõuks minna Slovakkia poolt proovima. Mati ei tohtinud oma rendikat üle piiri viia, seepärast tegin üle piiri kaks tiiru.


Piirivangerdus läks õnneks: Jaskyňa Domicas aeti just inimesi kokku veerand tunni pärast algavale koopajalutuskäigule. Mati oli teinud kodutööd ja teadis rääkida, et Slovakkia poole peal ongi koobastik ägedam, kusjuures matk peaks lõppema koopajärvega.


Koopatuuri rahvas kogunes paari näitsiku näpuviibutuste saatel fuajees ning jalutuskäik algas tervituseks ülesandega „paariks loe“. Lugemise käigus eraldati inglisekeelsed turistid kohalikest turistidest. Tegelikult astus lavale ka mingi suurem inglaste grupp, kes toimetas omasoodu. Meie haakisime end selgelt inglise keelt kõnelejate sappa, arvates, et nii ongi mõeldud. Nägude kontrollis koopaaval tekkis ent paras segadus: helkurvestides neiud jooksid närviliselt trepist üles- alla: midagi piletite arvu järgi ei klapi: inglasi on rohkem ja teisi vähem. Ent inglaste giid lahendas probleemi aja kokkuhoiu mõttes väga elegantselt – tal pole probleemi, kui mõned eestlased nendega kaasa luusivad.


Valgustatud karstikoopad on ootuspäraselt ikka ägedad - Jaskyňa Domica selles mõttes kindlasti pettumust ei valmistanud. Ning muidugi asi tordikirsiks taas paadiseiklus maa-alusel järvel. Seekord ise sõudma ei pidanud...

 

Koopalummus

| Üles |

 
Meiega kaasa kõndinud noor tudengist tütarlaps rääkis väga ilusat inglise keelt ja tundus koopa-asjandusega hästi kursis olevat. Pärast Matiga meenutasime paarikümne aasta tagust külastust Slovakkias ühte teise koobastikku (vist oli Harmanecká), kus kogu inglise keelne selgitus mängiti ette, krõbisevalt, venitavalt, musta helipeaga kassettmakilt.

* * *

Parkisime autod Aggdeleki tolmusele, päikesest kõrbenud külaväljakule, mille suurimateks atraktsioonideks on tagasihoidlik kellatorm ja COOP. Ostsime jäätist ja Gösser Lemonit ning nautisime neid maja ees lääpas pingil, mida enamasti kasutavad ilmselt kohalikud memmed-taadid poeesiseks sotsialiseerumiseks.
 

„Ja saabus lahkumiseks. Jänku-Onu jättis jumalaga, läks lasipuu äärde ja...“
 

Nii ka meie. Südamlike lahkumistervituste saatel keeras Mati oma rendikanina tagasi Budapesti suunda, meie seadsime GPS-i esialgu väikeseid teed mööda Košice poole. Ent paari kilomeetri pärast otsustasime siiski, et täna veel piiri ei ületa, vaid teeme veel ühe õhtu Ungaris – miks mitte Tokajs.

 

Aggdelek

| Üles |


Järgnevad paar tundi kulgesime paralleelsest Slovakkia piiriga imelistes künkametsa maastikes kuni Encsini. Tüdrukutele avaldas eriliselt muljet pöögimets, läbi mille vahepeal keerutasime kilomeetreid. Idülliline loodusmaastik vaheldus sama idülliliste talumaastikega... mitte väga suured põllud, natuke loppis talukohad, tolmused, värvilised külakesed ja maanteelint nagu lapitekk. Viimase kohta ei saa öelda, et teed ei oleks remonditud. On ikka ja korduvalt ning isuga – ainult, et igasse auku visatud asfalditombule on igaks juhuks pisut varu jäetud, mis kokku muudab augud erineva suurusega muhkudeks. Kohati sattusime lõikudele, kus see geniaalne teelappimise metoodika piiras kiiruse ilma keelumärkideta 30-le.

 

Lapitekk

| Üles |


Üsna Aggdeleki lähedal, Szinpetris, sattusime põnevale geoglüügfile – 96 m pikkusele maasse süvistatud ja kiviklibuga markeeritud sisalikule. Tegemist ei ole siiski iidse tsivilisatsiooni sõnumiga tulnukatele, vaid mäeküljele süvistatud Aggdeleki rahvuspargi vapiga, mis pidavat kujutama tähniksalamandrit.

 

Tähniksalamander

| Üles |

 

Rakaca veehoidla

| Üles |

 

Nimetu tee

| Üles |

 
Täpselt lõunasöögi aegu jõudsime Encsi. Mitte, et see kuidagi omaette eesmärk olnuks ja seal midagi teha oleks, kuid pisut suurema kohakesena tõotas see vähemalt lõunasööki. Kui polnuks parkivaid autosid näinuks linna peatänav – loomulikult Sandor Petöfi nimeline - välja nagu stseen mõnest vesternist. Esimene katse Michelini tärniga restoranis, kuhu kogemata sattusime, läks nurja ettekandjaga erinevuste tõttu maailmavaates. Teine katse pitsahõngulises külakõrtsus (pretensioonika nimega „Central“) osutus edukaks.

 

Encs

| Üles |

 

...

| Üles |


Enne Tokajsse jõudmist juhtus ette veel paar põnevat kohta. Esimene - Boldogkő linnus - hakkas paistma üle kollaste-roheliste põldude juba kaugelt. Esialgu äratas loss lihtsalt huvi oma maalilise asukohaga, ent lähemale jõudes otsustasime sinna sissegi kiigata. Nagu selliste vanade kantside puhul tavaline, tunduvad need kaugelt ägedamad, kui lähedalt. Aeg ja sõjad on teinud oma ja nii peab ikka suure osa muljest fantaasia ise juurde looma. Lugu on sel kindlusel sama, mis Sümegilgi: peale mongolite esimest hävitustööd ehitati linnus Bela IV ajal enam-vähem praeguses mahus üles, ent erinevalt Sümegist seda hiljem kaitseotstarbeliselt suures mahus türklaste kätega ümber ei ehitatud. XVIII sajandi algul laskis toonane omanik lossi kohendada eluks sõbralikumasse konditsiooni, kuid kuna ehitusel järgiti gooti algupärasid, siis relvastamata silmaga täna, 300 aastat hiljem, on neid lisandusi üsna raske märgata.

 

Boldogkő linnus: maalilised kaugvaated

| Üles |


Boldogkö olevat taas üks neid kantse, kus kuningas Bela mongolite eest kaitset otsis. Kas see nii juhtus, kes teab - Bela IV põgenemine on kuidagiviisi jäädvustunud pärimuses ilmselt paljudes Ungari kindlustes. Et kuningas peale Mohi lahingust põgenemist Boldogkő kindluses varju võis leida on maakaarti vaadates üsna vähetõenäoline – tähendanuks ju see liikumist pigem sügavamale mongolite poolt ära võetud maadele, aga mine tea. Igatahes räägib rahvajutt, et kuningas toonase kindluse asemel olnud majapidamise keldris varju leidnud ning omanikul – kellelgi Bodól - olla õnnestunud pilusilmadega lolli mängides kuninga nahk päästa. Kui siis aasta hiljem väärusulised olid maalt läinud, kinkinud kuningas tänutäheks mehele naabruskonnast paar küla tingimusel, et härra ehitab künkale kindluse. Meest sõnast... Bodol olnud seitse tütart. Ka kindlust ehitatud seitse aastat. Kui kants valminud, olnud ka kõik tütred valmis mehele minema, mistap otsustatud kõik pulmad koos pidada. Pulma kutsuti ka kuningas, kes seitset kaunist ja õnnelikku pruuti nähes ristinud kindluse Boldogkőks – eesti keeli siis kui Rõõmus/õnnelik Kalju... Veetsime meiegi siin mõned õnnelikud hetked, Liisa küll lossi kaubandusega tutvudes, kuid meie Annikesega matkasime vapralt kuuma trotsides tolmuseid radu pidi ümber kindluse.

 

Boldogkő linnus: maalilised lähivaated

| Üles |


Teine seiklus, mis päädus kogemata sattumisega Kopasz -hegyle, Tokaj kõrval kõrguvale 512m-sele, metsade ja viinaväljadega palistatud mäele, vanale vulkaanijäänusele. Sattusime sinna tänu laiskusele ja nutiseadmetele ning Tarcali Kristusele, kelle hiiglaslikku valget siluetti linnakesse sisenedes taamal nägime. Mõtlematult keerasin maha esimesele Kristuse poole viivale teele, mõeldes, et küll kaardlilugemise puudujäägid teeb tasa Waze. Masin näitas pea viiekildist otsa, mis tundus veider, kuid imekitsast auklikku teed arvestades, kuhu me sattunud olime, pidasin seda normaalseks. Teisalt laius taas teeveertes imeline poogimets - seega tundus väikese ringi tegemine väga toreda mõttena. Esialgu näis kõik plaanipäraselt minevat – Kristus paistis serpentiinist sõltuvalt ikka kas vasakus või paremas pardas...

 

Tarcali Kristus

| Üles |


Tarcali Kristus ehitati 2015. a Attila Petró kavandite järgi, kusjuures härrat olevat inspireerinud õnnistatud Jeesuse pilt Tarcali Püha Theresa kabelis. Nii võttis ta 50 tonni graniiti ja vasara ning nikerdas valmis 8.5 m kõrguse puusliku, mis on suurim jumalakuju Ungaris ja Euroopas omataoliste seas suurim graniidist skulptuur. Kuigi taiese ajaline mõõde on alles üsna õhuke, paelus siiski selle suurus – selle nimel me edasi mäkke ka rühkisime. Pöögimetsa tee muudkui keerutas ja keerutas kuni lõppes väikesel platsil... ja hoopis kõrgel mäe otsas – Kristust ei kusagil. Autost välja astudes jäi seljatagust valvama hiiglaslik mahajäetud olemusega teletorn. Olime korraks lagedas hämmingus, ent paari sammu järel paelusid juba lennukivaated.
 

 Kopasz -hegyle

| Üles |

 

 Kopasz -hegylt...

| Üles |

 

 Kopasz -hegy

| Üles |

 

Tagasiteel piirdusime taas panoraamvaadetega Jeesusele. Kahjuks kellaaeg hakkas takka sundima Tokaj öömajja regamisega – nii panin kepsu kiireima tee Tokajsse ja jäi Kristus seekord lähemalt katsumata.

 

Butafooria

| Üles |


Ma ei hakkaks siin pikemalt Tokajst heietama - midagi sai kirja pandud 2006. a reisikirjas #sulevnurme.org/15/ungari2006.htm ja ega meil tegelikult olnudki linnakeses muud eesmärki kui veeta mõnus õhtu. Pansioni leidsime kenasti, regamisega tegeles hästi viisakas ja meeldiv härra, kes peale toa kättenäitamist korraldas parkimise kenasti pansioni õue peale. Tegelikult leidus tänavalgi ruumi laialt, aga ju sai nii parem. Tõsi, esimese mulje pansionist rikkusid kaks kriimsilmast tätoveeritud kiilakat purjus slaavlast, kes siseõuel varju all õlut tinistasid – tühjade purkide arvu järgi arvatavasti juba pikemat aega. Härrad jõllitasid kõiki õuel liikujaid kurjal, õlisel pilgul. Meeste loppis näod, aukus silmad ja lillad silmaalused tekitasid kõhedust ning lõid kujutluspildi kõigile Hollywoodi klišeedele vastavatest narkaritest või lihtsalt pättidest. Loodan, et ma eksin ja tegu oli Viini filharmoonikute harfimängijatega, kes peale rasket hooaega korraks olid Tokajs rihma maha lasknud. Ent igal juhul tundus kohatu nende joogivalik: esiteks purgiõlu – mismõttes! Saja kilomeetri kaugusel asub üks Euroopa tippõllekultuuriga riike ja teiseks – Tokaj on veinilinn...

 

Tokaj

| Üles |

 

Idasaksa ja vene vanarauda...

| Üles |


Tokaj on tegelikult päris tilluke linn. Meie mastaapide järgi vast nagu Tõrva või Jõgeva, mõnusalt kompaktne ning taas ungaripäraselt barokilik. Väga glamuurset arhitektuuri noilt väikestelt tänavatelt ei leia, ent nauditav on lihtsalt siinne augustiõhtu õhustik, sume ja veinine. Ja veinikohti Tokajis leidub – on noobleid ja vähem noobleid ning leiab ka vakstuga üle löödud letiga kleepuva põrandaga veinitube, kus nokastanud valgete vuntsidega kohalikud taadid teeklaasidega oma hilist Bacchuse andi mekivad. Olin sellist vaibi lootnud kohata sel kevadel Burgundias, ent vist sattusime sinna liiga vara. Ent augustiõhtuses Tokajs sumisesid tänavaäärsed veinikohad mõnusalt; ei, mitte ülerahvastatult, vaid nii parajalt. Ja veini juuakse siin Püha Martini auks, kes on muuhulgas üks veinimeistrite patroone. Martin on ka üks neist vähestest Rooma riigi lõpuaegade pühakutest, kellel õnnestus surra loomulikku surma. Ei saa siin teisti, kui pean natuke Martinist eneseharimise mõttes kirjutama.


Püha Martin sündis roomaaegses Pannoonias, praeguse Szombathely lähedal, rooma ohvitseri peres. Komme nõudis, et täiskasvanuks saades pidi noorhärra samuti väeteenistusse astuma ja nii ka sündis. Sõdurielu viis noormehe Galliasse, kus ühel päeval, tänase Amiensi linna väraval, kohtas ta poolpaljast kerjust. Martin lõiganud oma sõdurikeebi pooleks ja andnud poole kerjusele. Öösel nägi mees und, kus pooleks lõigatud keebiga riietunud Jeesus rääkinud oma inglitele, et teda abistas Martin, kes kahjuks siiski usub veel paganaid. Seepeale laskis Martin end ristida ja keeldus sõdimast. Tavapäraselt peaks nüüd sellele kohale järgnema märtrisurm, kuid poiss pandi lihtsalt natukeseks kartsa ja kupatati siis sõjaväest minema. Saatus viis ta kokku Hilariusega Poitiersist (sellegi härra nimele on hiljem lisatud täiendus – „püha“) ja nii see elu läks: algul eraku ja rändmungana, siis Toursi piiskopina ja lõpuks jälle mungana. Pühameest armastati rahva seas tema inimlikkuse ja vastutulelikkuse tõttu. Ka olevat ta osanud haigeid tervendada ja vähemalt ühe pimeda nägijaks teinud. Muuseas matkas ta Itaaliast Pannooniasse, et ristida oma pereliikmed. Tagasiteel Itaaliasse kohtas Martin Saatanat ennast. Kohtumine lõppes 1:0 Martini kasuks. Utrechti Catharijne kloostris asub haamer, mida Martin võideldes Vanakuradiga olla kasutanud. Seesama riistapuu olnud hiljem sümboolseks abiks kõiksugu paganlike kultuuriväärtuste hävitamistööl. Martini eestvõttel asutati mitmeid kloostreid, nende hulgas 361. a ehitatud Abbaye Saint-Martin de Ligugé (Prantsusmaal), mida arvatakse täna Euroopa vanimate kloostrite hulka. Kui pühamees suri, saatis teda viimasel teekonnal Loire jõe ääres mitu tuhat inimest. Püha Martin on läinud Euroopa kultuurilukku persoonina, kes Prantsusmaal suutis edukalt linkida toonase Rooma ja paganliku Euroopa mõtteviisi ja kirjutas seeläbi end sisse nii ajalukku kui ka eurooplaste pärimussegi. Ning nii on 11. november – Püha Martini päev, pidupäevaks paljudes riikides, ungarlased tähistavad seda päeva ent eriti võimsalt. Eestlasedki käivad 10. novembril Püha Martini auks „Marti“ jooksmas“. Martin on tänagi soovijatele saadaval - Toursi Martini kirikus saab vaadata tükikest Püha Martini pealuust.

 

Tokaj Jeesuse Südame kirik

| Üles |


Veini ja veinimeistritega samas pole Martinil otseselt eriti märkimisväärselt tegemist, kuigi veinitegijad kirikus talle meelsasti küünlad süütavad. Veiniga seob Martinit vaid novembri esimene dekaad – pühamehe surmaaeg (8. november) ja pühitsemisaeg – 11. november, kui veiniaastale joon alla tõmmatakse ning viinaväljadel tehakse viimane nn hiline koristus (late harvest). Tokaj on kuulus just oma magusate „novembriveinide“ pärast ja seetõttu on Martin siin ka eriti au sees.


Peale tunnist-pooleteisttunnist tiiru kitsastel päevakuumast jahtuvatel tänavatel, mille rohelusse uppuvate aedade sügavusest ehmatasid lustijalutajaid ikka ja jälle vihaselt vastu piirdeaedu põrkavad hullunult klähvivad penid, otsustasime kusagile maha istuda. Saatuse tahtel sattusime sisse astuma Óvár Borozósse...


Bor on vein, borozo – veinikelder. Niisiis leidsime end hetk hiljem ääretult hubasest ja mõnusalt jahedast veinikeldrist, mille leti taga naeratas vast minuvanune peremees ning tagapool askeldas usinasti juustukeradega perenaine. Härra meenutas välimuselt ja olekult üliväga mu vana kursavenda ja toanaabrit ülikoolipäevilt – Margus, vabandust, aga nii see sel hetkel näis - ja see tekitas veel omamoodi koduse tunde. Inglise keelt ta ei rääkinud, kuid inglisekeelne menüü oli olemas ja edasi läks juba lihtsamalt märkide keeles. Annike sai juustu ja soodavett, Liisa tellis kergete valgete degusteerimise, mina ažuude jt, nende raskete, siirupiste vähem tuntud „late harvesti“ rariteetveinide seti.

 

Ovar Borozo

| Üles |

 
Edasi... Edasi algas kvaliteetaeg, see, mille pärast reisile tuleb minna, hetked, mis mällu sööbivad ja mis ka takkajärgi naeratama panevad. Põhimõtteliselt ju degusteerisime veine, kuid peremees-perenaine suutsid selle keerata aeglaseks ja sujuvaks. Klaasike kanti ette, härra näitas pudelit, aastaarvu ja sorti ning, kui mul paar korda mõni küsimus tekkis, püüdis proua saksa keeles vastata. Klaasikesed lauale toodud, tegeldi teistega ja anti mõnusalt aega maitsta ja mõelda. Mulle see lähenemine väga sobis. Liisa maitses oma viiesest setist kaks ära ja otsustas siis koos Annikesega pärisõhtusööki otsima minna. Edasi siis maitsesin vahelduva eduga Liisa kergeid valgeid ja omi raskeid „kleepekaid“. Härra suutis luua õhustiku nagu ei viibikski kõrtsus vaid pigem mõne vana sõbra juures. Õhtu edenedes tabasin leti tagant härra pilgu, kes parajasti endale klaasikese valas – tervitasime ja ütlesime silmapilgutuse saatel mõttes omaenese toosti. Veinid olid võrratud ja võrratu oli ka sinna juurde toodud lambajuust. Tellisin viimast portsu juurdegi, sest kella vaadates oli selge, et ega ma sel õhtul mujale sööma ei lähe.

 

...

| Üles |


Paari tunni pärast sai degustatsiooniring vana ažuuga lõpetades kahjuks läbi. Kui leti äärde läksin arvet maksma, valas härra mulle ja endale klaasikese seda viimast kraami, andes märku, et see läheb maja kulul ja nii sündis teine toost. Lahkusime käepigistusega perenaise õnnistava naeratuse saatel... Väga lahe õhtu! Väga ägedad inimesed ja teevad õiget asja!

 

Ažuu

| Üles |


Tänavale astudes tervitas mahe soe õhtuõhk. Hotelli poole jalutades sattusin mingile tänavasamba üritusele; tugimüüri ääres mängis bänd kuuba ja ladina muusikat, mõned ilusad paarid sillutisel tegid tantsides imevigureid. Ostsin ühest naaberkõrtsust õhtu lõpetuseks Furminti ja mullivett ning leidsin endale mõnusa koha muusika jaoks. Meenus Peruu ja skitsimine Punos; kuidas ühed noorhärrad blastisid sangast „Guantanamerat“ ja... Ja siis hakkaski tänavabänd Tokaj õhtus järgmisena „Guantanamerat mängima“. Sellega ühel pool, tehti magustoiduks veel Buena Vista Social Clubi...


Dos gardenias para ti
Con ellas quiero decir
Te quiero, te adoro mi vida
Ponles todas tu atención
Que serán tu corazón y el mío
 

Muchísimas gracias! Köszönöm!
 

Guantanamera

| Üles |

 


 

15.07.2023. Kell 21:35. Hotel-Restauracja Venus. Jedlice
Järgmine  |  Eelmine  |  Üles

 

Tokaj

| Üles |

 

Oleme sattunud päris põnevasse maakolkasse ning kohaliku glamuursesse küla-ööklubi-hotelli. Midagi pole halvasti, aga kõik on imelik. Meie tiivas on tegelikult haudvaikne, ent peahoones, kus retseptsiooni kõrval õhtust sõime, käib korralik festival. Mängib kohalik Toomas Anni. Ta ei mängi üldsegi halvasti, aga kõik lood on veidrad. Fuajee kubiseb viimase peale üles löödud ilusatest poola naistest ja pisut vähem üles löödud švipsis härradest. Nii ühed kui teised pistsid mõne loo peale huilgama ning tormasid tantsupõrandale. Kuld, hõbe, vilkuvad diskopallid. Ja nagu igal korralikul külapeol, panevad mõned ukse taga oma pudelitest tina, siit ja sealt akna-ukse vahelt kiikavad sisse mõned pildituse äärel kulgevad võltsadidastes solkus tüübid. Õhtusööki nautisime igatahes sellises ägeda seltskonnas, aga absurdselt odava hinnaga. Porsud kanti lauale hiiglaslikud ning neile ei olnud maitse osas midagi ette heita. Nii sisseregamisel kui toitu tellides oleme rääkinud vabalt poola keelt – midagi muud siin ei kõnelda. Proovisin algul inglise keeles, ent see tegi meie ettekandja tõredaks. Kui siis kraapisin kokku oma kakstest poola sõna ja toetasin seda mõnede venekeelsete fraasidega, lõi proua nägu särama ja edasi juba lendasid asjad tuulekiirul ja särava naeratuse saatel... Meie tuba on okei, erinevalt eilsest pansionist on vetsus isegi paber olemas. Jahutajat küll ei ole, ent aken käib lahti. Päevane põrgukuumus on videviku tulekuga järgi andnud ja praegu igatahes voolab aknast mõnus suveõhk, mis toob ninna nõrka heinalõhna. Meie toa aken avaneb läände – praegu igatahes näidatakse horisondil väga kauneid loojangujärgseid värve. Naljakal kombel siiapoole maja peahoones käiv umpa peaaegu ei kostu.

 

Hotel Venus: retseptsioon

| Üles |

 

Hommikul keerasime siis otsa otsustavalt kodu poole, kuid sellest hoolimata oleme jõudnud mitmesse päris ägedasse kohta. Ärkasime Tokaijs üsna varakult. Plikade meelehärmiks ruuterisse internett ei jõudnudki, samuti ei õnnestunud tualetipaberi probleemi lahendada. Pansioni teenuste juures booking punkt kommis lubati raha eest hommikusööki. Kui läksime küsima, et kust siis seda antakse, näidati pisut iroonilise ilmega siseõuel piknikulaudu ning lisati, et me võime vabalt neid laudu kasutada ja hommikut süüa, kui endale söögi muretseme. Ühe laua taga nautisid juba esimesi hommikusi õllesid needsamad kaks kurjategija nägudega isandat. Ühesõnaga, pidasin targemaks arve maksta, kolisime oma kola autosse ning suundusime linna. Tegelikult kaugele kõndida ei olnudki vaja. Läksime hea õnne peale otse üle tee asuvast Mercury hotellist küsima ja hetke pärast juba nautisime buffeed. 10 eurot per face ning - voila! Hommikusöök sai igatahes ülivinge: milline valik ja kui maitsvad toidud: isegi quakamolet võis muu hea-parema vahelt leida. Peale sööki võtsime veel veerand tundi ühe suveniiripoe revideerimiseks ja siis - suund Slovakkiasse.

 

Mercury hommikusöök

| Üles |

 

Tokaj viinaväljad

| Üles |


Enne piiri peatusime Abaújszántós. Mitte, et see kuidagi mingi kuulus koht oleks – ainus, mida netiavarustes sellest linnakeest tähelepanuväärset leiab, on Mihály Farkas, Hispaania kodusõja veteran ja tõsine kommunist, kes seal olevat sündinud... Meie eesmärgid igatahes olid maised: ei mingit kommunisti, ostsime COOP-st koju kaasa paprikavorste ja suuri ungari leibasid. Liisa sai ka kohalikust kõrtsust unustamatu tualetielamuse ja tema fännklubisse lisandus kamp ennelõunaselt poolpurjus kohalikke vanamehi.

 

Abaújszántó

| Üles |

 
Vana Ungari-Slovakkia piiripunkt Tornyosnémetis tõi peaaegu pisara silma: kui mitu korda seal sai tunde passida ja priimusel süüa keeta. Nüüd seisab suur hoonekompleks mõlemal pool piiri tühjalt, vaid üksik rahavahetusputka hingitses nukralt. Oleksime sealt peatumata ilmselt läbi sõitnud kui tüdrukud poleks silmanud üksikut kurba puuviljamüüjat. Lähemale astudes selgus, et tegemist on räpakavõitu võidunud riietega õlise pilguga meesterahvaga. Ta nägi välja üsna kahtlane, aga, et mul kõlises taskus peotäis mõttetut ungari metalli, siis vahetasin selle nektariinide vastu. Härra kummardus leti alla ja ladus kilekoti kenasti puuvilja täis. Kui siis paarkümmend kilti hiljem leidsime pensuka, kus nektariine pesta sai, ilmnes, et pooled neist on juba poolmädad. Noh, eks loll saab kirikuski peksa...

 

Vana piiripunkt

| Üles |


Lõunaks jõudsime Košice ringile. Annike nurrus tagapingis, et võiks kusagil enne Poolat ikka veel mõne peatuse teha. Tegime kiire otsingu ja sõelale jäi Košice botaanikaaed...


Košice on üks neid kohti, millest linnaringi pidi on saanud taas kordi ja „hirmuga“ mööda sõita. Selle linna dramaatika seisneb asulat ümbritsevas koledas hallis kivilinnas, silmapiirini ulatuvas paneelgetos, millesse sisse sõites tekib vaid tahtmine sealt kaduda nii kiiresti kui võimalik. Nüüdki botaanikaaia otsingul ringilt majade vahelistele magistraalidele keerates leidsime end totaalselt ühetaolises lämmatavas kivilabürindis. Kuigi ka vana Euroopa linnad pole pääsenud XX sajandi kortermajaehitusest, on sealsetes 1970-ndate, 1980-ndate kvartalites suudetud luua mingitki inimlikkust; Ida-Euroopa kommunismiajastu linnajaod on kõikjal ühesuguselt õõvastavad. Betoonirägastikus navigeerides sain hakkama ka aasta autojuhi tiitli väärilise teoga. Nimelt ühes kümne-tänava-ristmiku liiklussõlmes vasakpööret tehes keerasin süüdimatult betoonkanalisse, mis osutus trammiteeks. Sain sellest aru alles paarisaja meetri järel, kui sillutatud osa lõppes ja kaks rööpapaari muruplatsil silmapiiri taha kadusid. Kui sealt siis tagurpidi sõites ristmikuni tagasi jõudsin, vaatasid trammipeatuse varjualuse alla päikese eest peitunud inimesed mu tegevust üsna imestunud ja irvitavate ilmetega.

 

Košice äärelinnad

| Üles |


Botaanikaaia kvartalisse keerates sattusime justkui oaasi: betoonlahmakaid asendasid lopsakatesse aedadesse peitunud XX sajandi esimesest poolest pärit viilkatustega majakesed. Botaanikaaia peamaja on küll ka betoonkast, kuid magalamajadega võrreldes meeldivalt lapikuks keeratud. Autost välja astudes saime päikesešoki – ma arvan, et täna on olnud selle reisi kuumim päev. Õueõhu kuumusest saime sotti tegelikult troopilises kasvuhoones, kus õhk tundus välisest jahedam.


Lunastasime piletid ning läksime ringile. Botaanikaaed nagu botaanikaaed muiste, selline uuemat sorti, asutatud 1951 Košice Pavol Jozef Šafáriku Ülikooli juurde. Tervikmulje jäi sealt väga mõnus, kuigi taas tabasin end mõttelt, et Tartu Botaanikaaia vastu saavad siin ilmas siiski vaid vähesed.

 

Košice botaanikaaed

| Üles |


Ühes maha jahutatud kaktuste majas sattusime noore kohaliku kunstniku, Michal Nagypali, näitusele. Ühiskonnairoonilised ja apokalüptilised ning väga maalilised pildid, mida vaadates ei teagi, kas irvitada või masendust tunda. Ise kirjutab kunstnik, et on saanud inspiratsiooni nii Aivasovskilt, Boschilt kui Dalilt... pilte vaadates tõesti leiab nii Boschi „Purgatooriumi“ kui Dali „Mälu püsivuse“, ent rohkem otsekõnes, rohkem otse XXI sajandi I poole ühiskondliku idiootsuse konnasilmade pihta.

 

Michal Nagypali ...

| Üles |


Lahkudes sattusime kuumas vaevlevate lilleseadjate peale, kes sättisid üles pulmapeo atraktsioone... Botaniseerimisele panime punkti koogi ja joogiga külmutatud õhuga botaanikaaia kohvikus.


Tegelikult hädaldasin enne nende kortermajade juures nii pikalt tagamõttega: kui lõunastamiseks kesklinnas kohta otsisime, avastasime end ühtäkki hoopis teisest maailmast – juugendist ja barokist, imeliselt Hlavna tänavat, mille keskel jookseb ojake ning mille keset tähistab võimas Püha Elisabethi katedraal. Kui pealiskaudseltki süüvida Košice lukku, siis polegi see vinge vanalinn nii üllatav. Sellal, kui Dracula erinevaid Doonau äärseid vangikonge testis, oli Košice Ungari kuningriigi rahvarohkeim linn. Sellegi linna õitsengule, nagu paljudele Slovakkia ida- ning põhjapoolsetes linnades, panid aluse praeguse Saksamaa aladelt pärit asunikud, kellele Bela IV mongolite tapatöö järel pakkus soodsaid tingimusi tulemiseks. Et linn jäi vanade kaubateede äärde nii põhjast lõunasse, kui idast läände, siis õitses elu selles igasuguse riigikorraga, isegi türklaste ajal. Muuseas asutati linnas juba 1657. a ülikool – seesama, mille mantlipärijaks saanud Jozef Šafáriki Ülikooli botaanikaaias me jalutasime. Härra Šafárik oli luuletaja ja etnograaf... multitalent, kellest teadlase ja kirjamehena peetakse lugu nii Slovakkias kui Serbias. Ta uuris slaavi keeli ning kirjandust, pühendades osa oma uurimise aurust Serbiale. Košicel on ka oma roll tänase vaba Slovakkia loos: 1918. a novembris, peale Habsburgide impeeriumi otsa, loeti linnas ette Ida-Slovakkia vabariigi iseseisvusdeklaratsioon. Selle riigi kestvus jäi siiski üürikeseks: Washingtonis kuu varem kokku lepitud Habsburgide riigi põhjaosa tükeldamisest sündinud liitriik – Tšehhoslovakkia, võttis kõik detsembris sõjaväe abiga üle. Košice allakäik ja stagnatsioon saabus 1945. a punaarmee terroriga. Kommunistide aegu sai mõneks hetkeks linnast isegi Tšehhoslovakkia pealinn. Uute isandate üheks esimestest maailmaparandamise projektidest oli ajaloolise saksa kogukonna välja saatmine: õnnelikumaid aeti nagu kariloomi karjakaupa jalgsi Saksamaa piiri poole, need, kellel ei vedanud, said ptiiküüdi loomavaguniklassis Venemaale.

 

Hlavna uulits

| Üles |


Parkisime vanalinna tuiksoonega paralleelse Kováčska tänava äärde ja läksime avastusretkele, õigemini tavapäraselt mingit söögikohta otsima. Kuigi tappev õhk kippus lämmatama, tatsasime vapralt vähemalt peatänava läbi võttes sihtkohaks Elisabethi katedraali.

 
Hlavna tänavale on koondunud enamus vana Košice maamärke: Kuulsuste skväär purskkaevuga, vana raekoda, ooperimaja, Elisabethi katedraal ja selle keskaegne kellatorn, Püha Miikaeli kabel, mille ümber on ehitatud mõnus varjuline park-skväär, mitu väiksemat kirikut ning kümneid kohvikuid ja kõrtse, mis palistavad nii Hlavna tänavat kui katedraali peaukse eest läände suunduvat Alžbetina tänavat. Linnapilt meenutab Riia Brivabase või Valdemari tänavate jõepoolseid otsi. Väga mõnus vanalinn, kuhu, kui võimalus antakse, tahaks korraks mõnel laupärva õhtul paugutama minna.

 

Kuulsuste skväär

| Üles |

 

Elisabethi kirik

| Üles |

 

Alžbetina tänav

| Üles |

 

Miikaeli kabel ja kabeliaed

| Üles |


Jalutuskäigu lõpetasid nälg ja kuumus: ühel hetkel teatas Liisa, et ta paneb kohe kuumast pildi taskusse. Esimene katse varju leida Elisabethi kirikus õnnestus 50% ulatuses – pühakoda täitis maast laeni higistav rahvamass, kes jälgis altari ees piinlevat noorpaari. Otsustasime kontvõõrasteks pikemalt mitte jääda... Lõpuks maandusime Slavias – kaunis art noveau stiilis kohvikus-restoranis. Plikad küll algul kartsid seda kohta, ent minu uudishimu jäi peale. Nagu selgus, olime sattunud Košice ühte ikoonilisemasse söömakohta, mis selles kohas tegutsevat juba XX sajandi algusest peale. Õigemini hoone ehitatigi 1900. a hotelliks ja restoraniks. Ka varem asus samal kohal hotell, mis ajalooliselt majutas Košice kuningliku residentsi turvaväe ohvitsere. Õnnelikul kombel on maja otstarve ja õhustik jäänud sajandi jooksul samaks. Loomulikult on kohta aegade jooksul tuunitud ja remonditud, kuid mõnusat belle epoque õhustikku pole sajandipikkune ajalugu hävitada suutnud. Boonusena selgus peagi, et hinnaklass on odavam kui Tartu Raekoja platsil, teenindati mõnusalt viisakalt, kuid piisavalt vabalt, et end hästi tunda ja toidud! Toidud olid ekstraklass. Minu võihaluškad mõnusa strogonoviga viisid keele alla, kuid päeva tipphetkeks jäi kahtlemata tartare de boeuf; see roog on üks mu nõrkustest; Slavia versioon sellest paigutub kindlasti seni maitstud tarttaride top 3 hulka.

 

Slavia

| Üles |


Košicet jääb meenutama veel üks kena seik. Peale lõunat pidime paratamatult sukelduma taas äärelinna kivikõrbe. Kuna kodust oli kaasa antud kindel tellimus tuua Slovakkiast ehtsat kohalikku prõnsat – lambajuustu, milleta haluškade valmistamine ei tule kõne allagi, siis asusime otsima supermarketit. Varsti leidsimegi ühe kohaliku keti poe. Slovakkiast leiab muudki,m ida kaasa osta: ülihäid kohalikke vinnutatud paprikavorste, vahvleid jm head-paremat. Muuhulgas soetasime hiiglasliku pätsi kohalikku leiba, mis peale oma ägeda volüümi ka maitseb hästi, nagu kodusai – taas üks nostalgialaks kunagistest käimistest. Prõnsa otsimine ent nii libedat ei läinud. Lõpuks küsisin külmleti ääres seisvalt noorpaarilt abi. Poissi-tüdrukut hakkasid kohe abivalmilt riiulit läbi vaatama ja peatselt oli otsitav käes. Kui abilisi tänades hakkasin pakikesi korvi laduma, astus ligi üks vanem härra, kellega leidis aset umbes järgmine vestlus...
 

- Pardon, you speak english?
- Yes, a little....!?
- I speak not... This brindza nie je dobré! Je to brindza ...muu-muu plus mää-mää. Not good! Radšej si kúpte tento syr... This is mää-mää... Poď, ukážem ti to.
- Oooookei...!??
 

Selle hästi sõbralikul moel peetud vestlust saatsid viiped ning korduvad sõnapaarid „muu-muu“ ja „mää-mää“. Loo lühike tõlge tähendab, et meie hakkasime ostma prõnsat, mis on tehtud lehma- ja lambapiima segust. Härra, kes meie vestlust noorpaariga pealt kuulnud oli, tahtis parimat ja juhatas leti äärde, kus asus ehtne lambapiimast prõnsa... Aitäh-aitäh - ise me ei oleks seda leidnud. Ma ei tea, kas selle seiga mainimine ongi nii oluline, kuid mu jaoks seal poelettide vahel oli see vestlus jälle üks neid toredaid hetki, mis tuletab meelde reisimise mõtet...

 

Saialett

| Üles |


Tee Poola läks loojanguvärvides maaliliste metsaste küngaste ja vanade kivikantside vahel Kate Bushi ja Peter Gabrieli saatel. Et see sõit huvireisijale väga romantiliseks ei kisuks, siis näidatakse teeveerel siin ja seal erinevat vanarauda II ilmasõjast, kulminatsiooniks enne omaaegset piiripunkti on muidugi eepiline „taies“, mille moodustavad kööbakil Reichi tank, millele ronib selga T-34. Militaar-poliitiline tehnoporno...


Slovakkiat jäävad peale loojanguvärvide meenutama ka ukrainakeelsed külasildid, mis tähistavad Karpaatia ukrainlaste külasid Slovakkias. Suurimaks selliseks linnakeseks, kus ajalooliselt elavat tänini päris suur Karpaatia-unkrainlaste kogukond, on piiri lähedale jääv Svidnik.


Ja siis juba vana hea Poola... Muuseas leidsin peale piiri tehtud Orleni pensukas autost väljudes kohe euose mündi. Ilmselt läheb siis veel paremaks.
 

Kapušany kants

| Üles |

 


 

16.07.2023. Kell 22:50. Hotell Santakos Best Western. Kaunas
Järgmine  |  Eelmine  |  Üles

 

Kaunas

| Üles |

 

Tänane ärkamine osutus varajaseks – juba kaheksaks saime hommikust söödud ja pool tundi hiljem olime teel. Ööbimine lahtisest aknast ja sellest end sellest sisse hiivanud kõiksugu lendsatikatest hoolimata sujus. Päevavalgel, kui välja ilmusid kõik hotelli sisearhitektuursed nüansid – näiteks parketiga üle löödud seinad ja lagi koridoris, jättis see hotell endiselt veidra ilme. Hommikusöök maitses hea, eksootilise nüansi andis kohvi, mida valmistati kohalikus kõnepruugis „po turetskii“, tähendas see ent lihtsat „päti kohvi“ – puru kruusi põhja ja kuum vesi peale.

 

Hotell Venus

| Üles |


Eks see tänane päevake ongi läinud risti läbi kõrbeva Poola kulgedes. Esialgu Jedlicest mõnikümmend kilomeetrit väikestel maalilistel tšillidel künkateedel ja siis mööda kiirteid. Hommikul tuli Poola valitsuselt SMS kuumahoiatusega, mis palus veeta päev varjus ja jahedas. Autos temperatuuri üle kurta ei saanud, ent vahepeatused 35C õhusoojaga üles köetud pensukates andsid ülevaate olukorrast veenvalt. Pikk sõit kujunes reisi noorematele õppetunniks rock muusika klassikast – nimelt kuulajate soovil panin peale Pink Floydi „The Walli“ – pole isegi seda sada aastat kuulanud. Liisa tõlkis netist lausa sõnad ära ja tegi iga loo järel kokkuvõtte. Tulemuseks leidsid plikad, et tegemist on päris õudsa looga, mispeale leiti sobivaks kuulata edasi vanu lugusid Genesiselt. Mulle sobis...
Lõuna pidasime pizzabaaris nimega „Paccino“ kusagil Zambrowis, keset Poolat. Särtsakas-kelmikas baaridaam rääkis poola, mina eesti keeles – naeratuste saatel ning lõbusas viipekeeles said kõik ostuformaalsused kenasti aetud.


Leedu piirile lähenedes katsid idataeva mustad äikesepilved. Kuumusele mõeldes ei olnudki selles midagi ebameeldivat, pigem lootuses ilma jahenemisele pidasin pöialt, et see pilv kusagile ära ei pööraks. Õnneks pilvede järgi eeldatavast padurajust, nagu mõned päevad tagasi Székesfehérváris kogesime, jäime seekord küll ilma, ent temperatuur langes drastiliselt ja nii veetsime tervituseks väga mõnusa ja jaheda õhtupooliku, Kaunase vanalinnas.

 

Leedu paistab

| Üles |


Hotell õnnestus regada aus ja üsna vanalinna südame lähedal. Alates retseptsioonist on sujunud senini kõik kenasti. Ainsa tõrvatilgana õhtusest jalutuskäigust vanalinna tuleb mainida ebaõnnestunud õhtusöögikohta, mille märksõnadeks olid: väsin’d ettekandja, apsakad veini serveerimisel ja maitsestamata kala. Aga muidu oli kõik tšill ning, mis eestlasele ikka on oluline: siia pole hinnatõusud veel jõudnud.


Ja nii on – sellega see reis hakkabki läbi saama. Homme hommikul on veel väikesed kaubanduslikud kohustused ja siis juba sirgelt kodu poole.

Kaunas

| Üles |

 


 

17.07.2023. Kell 14:05. Riia. Lido
Eelmine  |  Üles

 

Kaunas. Hommikusuurus

| Üles |

 

Riia. Lido. Klassika. Ja õues on jälle kuum. Leedu ja pool Lätit on läinud ebameeldivate vahejuhtumiteta. Hommikki Kaunases kujunes hästi meeldivaks. Kõigepealt tuleb kiita hommikusööki – väga hea valik ja head hotellitoidud. Ja ka kiire visiit Kaunase Dechatloni täitis ootused. Kahju ainult, et selle Leedu pensuka, kust minnes imehäid kuumi kanapirukaid ostsime, kuumalett oli täna hommikupoole suletud.

 

Tervitused Lidost

| Üles |

 
Tegelikult meil ei olnud mingit plaani tulla Lidosse, aga et esimesel Riia ringi ristmikul oli Salaspilsi poole stau, keerasin Krogsilsi peale ja nii sattusime linna kagupoolseimale Dienvidu sillale, mis põhimõtteliselt viib Lidosse. Ja siin me nüüd oleme ja ei kahetse. Eks sätimegi vaikselt minema. Küsisin plikadelt, kas tahavad Riias kõndida, aga sain vastuseks, et teine kord – koju tahaks. Ilmselt tuleb siiski üks peatus Murjanis, et head Läti söögikraami kaasa osta. Kui kõik sujub, peaksime olema seitsme paiku õhtul Tartus.


Tänan kalleid autokaaslasi ja tänud Matile tripi läbimõtlemise ja vedamise eest Ungaris – köszönöm!
 

....

| Üles |

 


Privaatsustingimused Kasutustingimused | Sitemap

 

Viimati täiendatud: 17 aprill 2024

©Sulev Nurme 1997-2024. Kõik õigused kaitstud | All rights reserved